Być Koptem – Chrześcijanie na celowniku

Źródło: Rzeczpospolita: Być Koptem – Chrześcijanie na celowniku
08.08.2006

Chociaż stanowią dziesięć procent populacji Egiptu, Koptowie wyjątkowo rzadko zajmują kluczowe stanowiska w państwie, wojsku czy na uczelniach.

Na 28 egipskich prowincji tylko jedna zarządzana jest przez Kopta. W 454-osobowym Zgromadzeniu Ludowym jest ich tylko sześciu (z czego tylko jeden wybrany, a pięciu mianowanych przez prezydenta).

Stanowiący ogromną większość egipskich chrześcijan Koptowie za założyciela swojego Kościoła uważają świętego Marka Apostoła. Nim ziemie te zostały w VII wieku podbite przez muzułmanów, religia koptyjska sięgała po Sudan i Etiopię, a chrześcijanie byli ludnością dominującą. Jednak wraz z nadejściem islamu oznaczające rdzennego Egipcjanina słowo „Kopt” zaczęło zmieniać swe znaczenie. Dziś jest ono synonimem chrześcijanina w muzułmańskim Egipcie.

Koptyjski okres w historii Egiptu jeszcze do niedawna był całkowicie zaniedbywany na lekcjach historii. Koptyjskie dzieci uczą się w szkole języka arabskiego często na podstawie Koranu. W tych samych szkołach bez trudu można znaleźć miejsca modlitwy dla muzułmanów, jednak rzadko kiedy dla chrześcijan.

Budowa czy nawet rekonstrukcja kościoła w Egipcie, tak samo jak w czasach imperium otomańskiego, wymaga zatwierdzenia przez głowę państwa. Choć właśnie trwają prace nad ustawą mającą zmienić ten stan rzeczy, urażeni Koptowie ironizują, że lada dzień przyjdzie im płacić dżizję, czyli pogłówne, które obowiązywało niemuzułmanów na tych ziemiach do 1855 roku.

W egipskich mediach Koptowie rzadko mają okazję powiedzieć, że czują się dyskryminowani, tym bardziej że władze robią wszystko, by nie nazwać rzeczy po imieniu. Gdy dochodzi do chrześcijańsko-muzułmańskich zamieszek, do znudzenia powtarzają hasła o egipskiej jedności narodowej oraz o spisku mającym na celu skłócenie ze sobą Egipcjan.

Kair czuje na sobie presję Zachodu, by stanąć w obronie swych chrześcijańskich obywateli, zwłaszcza że coraz bardziej wpływowi koptyjscy emigranci w USA zdobyli dużą przychylność amerykańskich neokonserwatystów oraz tamtejszych protestantów. Prezydent Hosni Mubarak wykonał więc parę gestów w kierunku Koptów. Nie spowodowały one jednak znaczącej poprawy ich sytuacji.

W kwietniu w kościele w Aleksandrii Kopt został zasztyletowany przez muzułmanina, a kilku innych zostało rannych. Władze znów schowały głowę w piasek, twierdząc, że ataku dokonał jeden umysłowo chory człowiek.

Magda Aida Hussein

Inne artykuły o prześladowaniu chrześcijan i ich sytuacji w Afryce, na Bliskim Wschodzie i Azji:
Chrześcijanie giną w obronie wiary
Podejrzani, kontrolowani, prześladowani – prześladowania w Chinach i na Dalekim Wschodzie
Cierpią w samotności – prześladowania w krajach Islamskich
Królestwo nietolerancji – Chrześcijanie w Arabii Saudyjskiej
Laicki fundamentalizm – dyskryminacja Chrześcijan w Europie
Wstydź się swojej wiary – brak tolerancji dla chrześcijan w Europie i USA
Kościoły pełne nieochrzczonych katolików – sytuacja Chrześcijan w Indiach
Ziemia Święta bez chrześcijan – Chrześcijanie w Ziemi Świętej
Za zdradę Allaha groziła mu śmierć – sytuacja apostatów w krajach islamskich
Najłatwiej zabić w czasie modlitwy – wojujący islam w Afryce
Na straconej pozycji – Chrześcijanie w Nigerii
Być Koptem – Chrześcijanie w Egipcie
Cierpią w samotności – Chrześcijanie na celowniku
Watykan nie wyśle bombowców przeciwko al Kaidzie – antychrześcijańskie prześladowania

3 myśli w temacie “Być Koptem – Chrześcijanie na celowniku

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.