Pogrzeb w Chinach

Źródło: Rzeczpospolita: Koniec ze striptizem nad trumną
25.08.2006

Władze Chin chcą położyć kres praktyce, dzięki której nawet mało znani za życia wieśniacy byli odprowadzani na miejsce wiecznego spoczynku przez tłumy żałobników.

Aby zwiększyć frekwencję, krewni zmarłego uatrakcyjniali pogrzeby pokazem striptizu. Taki pochówek – z udziałem 200 osób, w tym wielu dzieci – pokazała 21 sierpnia chińska telewizja CCTV. Odbył się on w Donghai w prowincji Jiangsu. Rodzinie zmarłego zależało na dużej liczbie żałobników, bo – jak głosi lokalna tradycja – miało to jej zapewnić szacunek i szczęście.

Mógł to być jeden z ostatnich takich pogrzebów. Odkąd telewizja zwróciła uwagę na obsceniczność tej praktyki, zewsząd słychać apele o jej zakazanie.

Aresztowanych zostało pięć osób oferujących pogrzebowe uciechy. Okazało się bowiem, że organizujące je firmy świetnie prosperowały. Szef jednej z nich powiedział CCTV, że w zeszłym roku zarobił 200 tysięcy juanów (25 tys. dolarów). Striptizerkom, którymi były miejscowe kobiety, płacił za taniec nago z wężami 200 juanów. Odbywające się wieczorami pogrzeby stały się w prowincji Jiangsu najpopularniejszą rozrywką najemnych robotników rolnych.

Teraz władze lokalne podają numery telefonów, pod którymi będą zbierane informacje o „niewłaściwych zachowaniach” na pogrzebach. Za donos można dostać 300 juanów (37,5 dolara). Rodzina ma zgłaszać plan uroczystości pogrzebowych 12 godzin po zgonie krewnego.

mt-o, reuters, dpa
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.