Religia laickości

Władze dzielnicy Wood Green zagroziły, że odetną fundusze polskiej organizacji społecznej. Powód? Jej chrześcijański charakter i „nieodpowiedni stosunek do homoseksualistów”

Chodzi o Centrum Polskich i Wschodnioeuropejskich Rodzin Chrześcijańskich w dzielnicy Wood Green. To placówka społeczna, która udziela pomocy mieszkającym w tej części Londynu Polakom. Organizuje zajęcia dla dzieci, opiekuje się starszymi i samotnymi imigrantami.

Nad placówką zebrały się ostatnio czarne chmury. Władze lokalne oświadczyły, że wstrzymają przekazywane jej dotacje, jeśli polskie Centrum nie zmieni postępowania.

Żądania były następujące: Ośrodek powinien usunąć z nazwy słowo „chrześcijańskich”. Na zajęciach nie powinno się śpiewać piosenek „o miłości do Jezusa”. Prowadzący placówkę powinni zmienić stosunek do homoseksualistów.

– Gdy przyszło do mnie to pismo, byłam zszokowana. Myślałam, że to absurdalny żart – powiedziała ” Rz” kierująca ośrodkiem Gosia Shannon. – Bardzo się zaniepokoiłam o moich podopiecznych: co się teraz z nimi stanie?

Pani Shannon wyjechała z Polski w 1991 roku. W Wielkiej Brytanii wyszła za mąż za Irlandczyka, z którym ma 13-letnią córkę Anię. Najpierw pracowała w opiece społecznej. Własną placówkę dla Polaków założyła cztery lata temu.

Żadnych akcentów religijnych

Polskie Centrum opiekuje się obecnie około 400 osobami. Podczas zajęć z dziećmi pani Shannon śpiewa z nimi piosenki, między innymi – ale nie przede wszystkim – polskie pieśni kościelne.

„Oczekujemy od placówek, które wspieramy, by były wolne od wszelkich akcentów religijnych. Prosiłam już wcześniej Gosię o zaprzestanie śpiewania piosenek o Jezusie. Niestety, nie posłuchała mnie” – napisała Debbi Biss, urzędniczka odpowiedzialna za rozdzielanie funduszy.

Do jej uszu dotarły informacje, że pracownicy placówki niechętnie wypowiadali się o homoseksualistach. „Niepokoi mnie to” – napisała pani Biss. Pani Shannon zapewnia, że nie ma nic przeciwko homoseksualistom. – Witamy wszystkich ludzi z otwartymi rękami. Sprzeciwiamy się tylko, by narzucali nam swój punkt widzenia – powiedziała „Rzeczpospolitej”.

Przyznawane placówce pieniądze są niewielkie. Chodzi o siedem tysięcy funtów rocznie oraz zatrudnienie na koszt państwa jednego pracownika. Dla Centrum pani Shannon ta pomoc jest jednak nieoceniona. Pozwala np. na wynajmowanie sali od Armii Zbawienia.

– To naprawdę skandal. Zaatakowano nas tylko dlatego, że nie wstydzimy się, iż jesteśmy chrześcijanami – powiedziała ” Rz” inna przedstawicielka Centrum Wanda Banach. – Władze chcą nam odciąć dotacje, gdy na wspieranie organizacji homoseksualnych przeznaczają znacznie większe pieniądze. Wychodzi na to, że pomoc chrześcijańska udzielana bliźnim jest obecnie w Wielkiej Brytanii czymś gorszym niż promowanie homoseksualizmu – dodaje.

Warto było protestować

Z obserwacji pani Shannon wynika, że większość Polaków przybywających na Wyspy ma inną mentalność i hołduje innym wartościom niż Brytyjczycy. – To, co dla nas jest normą, czyli wiara w Boga czy hołdowanie tradycyjnemu modelowi rodziny, tutaj wzbudza podejrzenia. Uznawane jest za politycznie niepoprawne – tłumaczy.

Atak na Centrum Polacy z Wood Green odebrali jako próbę narzucenia im obcej laickiej kultury i systemu wartości. – Powiedziałam sobie, że nie możemy się poddać. Że musimy bronić naszego polskiego, chrześcijańskiego stylu życia – mówi pani Shannon.

Kiedy o sprawie poinformowała lokalną prasę, władze zaczęły się wycofywać ze swojego pomysłu. Panie Shannon i Banach zostały zaproszone na rozmowę. Dowiedziały się, że dotacje zostaną utrzymane przynajmniej do marca, czyli aż do wygaśnięcia podpisanej wcześniej umowy.

Debbi Biss nie może rozmawiać na ten temat z prasą. Wypowiedzi zgodził się nam udzielić rzecznik lokalnych władz Mike Snooden. – Pismo skierowane do polskiego Centrum zostało wycofane. Przyznajemy, że nie powinniśmy łączyć kwestii finansowych ze sprawami poruszonymi w liście. Nie ma o czym mówić – oświadczył.
PIOTR ZYCHOWICZ

Czy śpiewanie piosenek o miłości do Jezusa jest wstydliwym występkiem? A czy określenie „chrześcijańska” w nazwie organizacji może razić czyjąś wrażliwość? Okazuje się, że tak. I nie chodzi wcale o kraj rządzony przez fanatycznych muzułmańskich mułłów, lecz o Wielką Brytanię uważaną za jeden z najbardziej cywilizowanych i demokratycznych krajów świata, w którym podstawowe swobody obywatelskie – wolność słowa i wyznania – cenione są niezwykle wysoko.

Na czarnej liście londyńskich władz miejskich znalazła się chrześcijańska organizacja charytatywna, której polskie szefowe nie chciały się wyprzeć zasad wiary. Pikanterii sprawie dodały oskarżenia o zbyt mało entuzjastyczny stosunek do homoseksualistów. „Oczekujemy od placówek, które wspieramy, aby były wolne od wszelkich religijnych akcentów” – zażądali urzędnicy i zagrozili odebraniem organizacji dotacji.

Wprawdzie przestraszyli się w końcu medialnego szumu i groźbę wycofali, ale nieprzychylny chrześcijanom klimat wcale nie mija. Nie tylko w Wielkiej Brytanii.

Czyż nie tak należy traktować rugowanie świątecznych jasełek ze szkół (Hiszpania), odsyłanie bożonarodzeniowych paczek dla przedszkolaków, bo znalazły się w nich czekoladki w kształcie św. Mikołaja (Francja), czy cenzurowanie kolęd (Włochy). W tym roku większość brytyjskich firm już zrezygnowało z religijnych odniesień do Bożego Narodzenia.

Choć na ogół tego typu praktyki podlewa się poprawnościowopolitycznym sosem i obawą przed urażeniem uczuć mniejszości religijnych, to ich wymowa wydaje się jednoznaczna. Na Zachodzie publiczne przyznawanie się do wiary chrześcijańskiej coraz częściej jest uważane za zwykłe faux pas. Trudno się oprzeć wrażeniu, że łatwiej jest już nawet być muzułmaninem.

Chrześcijaństwo ze swoimi zasadami i wartościami przestaje się mieścić w europejskich ramach. Jedyną religią, jaką Europejczycy są skłonni wyznawać, jest religia laickości i to w swej najbardziej fundamentalnej postaci.
Beata Zubowicz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.