Lista gorzowskich oficerów SB

Źródło: Rzeczpospolita: Inspektor śledzi listy współpracowników
10.01.2007

Generalny inspektor ochrony danych osobowych sprawdza, czy zamieszczanie list konfidentów PRL-owskich służb specjalnych w Internecie nie jest łamaniem prawa

Działacze opozycji z lat 80., którzy dostali z Instytutu Pamięci Narodowej swoje teczki, najczęściej publikują nazwiska donosicieli i oficerów Służby Bezpieczeństwa tam, gdzie jest to najtańsze i najprostsze: w Internecie.

Generalny inspektor ochrony danych osobowych właśnie zainteresował się listą, którą w Internecie umieścił gorzowianin Sławomir Wieczorek, były działacz opozycji. Wieczorek listę nazwał „Wykazem niektórych funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej oraz członków Ochotniczych Rezerw Milicji Obywatelskiej szczególnie aktywnych w działaniach represyjnych wobec opozycji politycznej na terenie byłego województwa gorzowskiego w okresie stanu wojennego i w latach późniejszych”.

„Sprawdź, czy jest tu Twój sąsiad!!! ” – zachęca w sieci.

Oprócz nazwisk funkcjonariuszy PRL-owskich służb specjalnych Sławomir Wieczorek ujawnił też nazwiska niektórych sędziów i prokuratorów, którzy represjonowali w latach 80. działaczy solidarnościowego podziemia. Na liście 141 osób są także nazwiska dziennikarzy, którzy w stanie wojennym piętnowali opozycję. – Spis nazwisk jest potwierdzony przez IPN – mówi Wieczorek.

Wykaz Wieczorka publikowany jest na stronie internetowej „Solidarności Walczącej”.

Jej administrator Romuald Lazarowicz z Wrocławia niedawno dostał list od GIODO. Generalny inspektor domaga się od niego informacji, kto jest właścicielem strony i na jakiej podstawie są na niej „przetwarzane dane osobowe” z gorzowskiej listy.

„Powyższe informacje są niezbędne do dokonania przez GIODO oceny zgodności przetwarzania danych osobowych z przepisami o ochronie danych osobowych” – napisała do Lazarowicza Bogusława Pilc, dyrektor Departamentu Inspekcji.

Lazarowicz jest zdziwiony: – Publikacja takich list nie jest zakazana. Zatajanie danych byłoby niesprawiedliwością wobec ludzi przyzwoitych, w tym bohaterów podziemia.

– W ujawnianiu dawnych kolaborantów PRL nie widzę nic złego. To nagonka. Najprawdopodobniej do GIODO doniósł któryś z byłych esbeków – podejrzewa Wieczorek.

Dlaczego GIODO interesują listy agentów w sieci? Czy znikną z polskich serwerów, czy przeniosą się na zagraniczne? Sprawą list interesowała się Ewa Kulesza, poprzedni generalny inspektor. Nie miała żadnych zastrzeżeń do takiej działalności: chociaż stowarzyszenia publikujące dane osobowe w Internecie podlegają przepisom ustawy o ochronie danych osobowych, to ustawa o Instytucie Pamięci Narodowej umożliwia tym, którzy zostali uznani za pokrzywdzonych, publikowanie danych tajnych współpracowników SB.

– Po prostu sprawdzamy, czy sprawa ta leży w kompetencjach GIODO i czy wymaga jego interwencji – tłumaczy Małgorzata Kałużyńska-Jasak, rzecznik GIODO.

– Zbierając informacje o gorzowskich funkcjonariuszach systemu komunistycznego, kierowałem się interesem społecznym. Ludzie ci, odpowiedzialni za liczne pobicia, porwania, skazujący niewinnych ludzi na wieloletnie więzienia czy stosujący takie metody przesłuchań, jak przykładanie żyletek do gardła, w wolnej Polsce za swoje czyny nie ponieśli żadnej odpowiedzialności – mówi Wieczorek.

Zgodnie z prawem agenci czy funkcjonariusze, którzy poczują się dotknięci ujawnieniem ich nazwisk, mogą kierować pozwy do sądów cywilnych.
TOMASZ SZYMBORSKI

Reklamy

One thought on “Lista gorzowskich oficerów SB

  1. johnny 28 czerwca 2008 / 23:27

    To jest kolejny dowod ze wladze w polsce w jakis sposob wspolpracuja z tymi kriminalistami !! Dlaczego? Poniewaz nic nie zrobili do tej pory!! Moze czekaja az ofiary tych kriminalnych czynow powymieraja!!

    Proponuje otworzyc specjalny miedzynarodowy fudnusz do likwidacij tych bandytow !!
    Mamy miliony Polakow na swiecie z poteznym potecialem ktorzy moga pomoc naszej wladzy a przede wszystkim ofiara tych zbrodni!!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s