Nowe sposoby na odchodzenie ze świata

Źródło: Rzeczpospolita: Nowe sposoby na odchodzenie ze świata
06.02.2007

ETYKA Dzieci robią trumnę dla nauczycielki

– Nie interesują go pacjenci, tylko ich pieniądze – mówi o Ludwigu Minellim, założycielu kliniki samobójców „Dignitas” w Zurychu, jego długoletnia współpracownica.

„Dignitas” to mieszcząca się w Zurychu klinika, która pomaga swoim klientom popełnić samobójstwo. Świadczy swoje usługi od ośmiu lat i przez ten czas obsłużyła ok. 200 osób z całego świata. Koszt 3,5 tysiąca euro.

Teoretycznie klientami kliniki są wyłącznie ci, którzy są nieuleczalnie chorzy. Soraya Wernli, pielęgniarka, która od lat asystowała przy samobójstwach w jego klinice, powiedziała jednak australijskiej gazecie „The Sydney Mornig Herald”, że coraz częściej zdarzało się, że do Zurychu przyjeżdżali klienci, którzy chcieli umrzeć tylko dlatego, że byli w podeszłym wieku. – Zjawiali się u nas rano, a o czwartej popołudniu byli już martwi. Jak w tak krótkim czasie można być pewnym, że pacjent jest w pełni poczytalny i wie, że chce umrzeć? – dziwiła się Wernli. Zrezygnowała z trwającej 30 lat współpracy z Minellim, twierdząc, że zaczął on postępować wbrew jej zasadom moralnym.

Legalny kieliszek z trucizną

Minelli nie musi się jednak niczego obawiać. Pomoc w samobójstwie (ale nie eutanazja, która polega na tym, że to lekarz wstrzykuje choremu truciznę) jest w Szwajcarii legalna, a kilka dni temu Sąd Najwyższy jeszcze bardziej rozszerzył zakres obowiązującego prawa. Uznał bowiem, że powinno ono objąć także osoby chore psychiczne lub cierpiące na chroniczną depresję. Od teraz także one mogą żądać podania im kieliszka z trucizną.

Sąd dokonał przy tym niezwykłego precedensu: orzekł, że prawo do pomocy w samobójstwie gwarantuje artykuł 8 punkt 1 europejskiej konwencji praw człowieka, który mówi o tym, że należy szanować prywatne życie każdego człowieka. Przeciwnicy eutanazji są przerażeni taką interpretacją.

– Szwajcarzy otworzyli właśnie wieko otchłani prowadzącej do kultury śmierci – mówi Alex Schadenberg, dyrektor kanadyjskiej Koalicji Przeciwko Eutanazji. – Teraz zacznie się presja na najsłabszych członków społeczeństwa, o których będzie się mówiło, że są zbyt głupi, by zauważyć, iż ich życie nie ma sensu.

Trumna dla pani dyrektor

W Holandii, gdzie legalna jest i pomoc w samobójstwie, i eutanazja, proces oswajania się społeczeństwa ze śmiercią przybiera niespotykane gdzie indziej formy. Dyrektorka szkoły podstawowej w Somerlen, która jest chora na raka i której zostało kilka tygodni życia, poprosiła swoich uczniów, aby zrobili dla niej trumnę. W ten sposób 40-letnia Erin van den Biggelaar postanowiła przekazać im, że śmierć jest częścią życia. Zajęcia praktyczno-techniczne przeniosła do pracowni stolarskiej. Dzieci zamiast lepić ludziki z plasteliny zbijają trumnę, w której ich dyrektorka ma zostać pochowana. Praca już właściwie jest skończona. Trumnie, zbitej z sosnowych desek, brakuje tylko wieka.

– Dzieci wiedzą, że ta trumna jest przeznaczona dla mnie i nie mają z tym żadnego problemu. Zamiast się bać, wsiadają do niej i bawią się w okręt podwodny – powiedziała Ivan den Biggelaar niemieckiej gazecie „Die Welt”.

Nadzorujący projekt nauczyciel Erik van Dijk uważa, że to zdrowy sposób zapoznawania dzieci ze śmiercią. Także troje dzieci nauczycielki uczestniczy w budowie. Nawet żartują na ten temat. – Mówią na przykład: „Mamo, teraz możesz jeść tyle chipsów i pić tyle koli, ile zechcesz. I tak już wszystko jedno” -opowiada van den Biggelaar.

Rafał Kostrzyński, Aleksandra Rybińska

Reklamy

Jedna myśl w temacie “Nowe sposoby na odchodzenie ze świata

  1. Dzeq 17 Maj 2010 / 21:50

    Popieram sam zamierzam skorzystać z usług tej kliniki każdy ma prawo dysponować swoim życiem wedle swojej woli

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.