Zawsze trzeba się bać Rosji

Źródło: Rzeczpospolita: Zawsze trzeba się bać Rosji
13.02.2007

Rozmowa z Alainem Besanconem Rosja się nie rozwija. Zamiast nowoczesnego otwartego rynku Moskwa stawia na państwowy eksport ropy. Na dłuższą metę ta polityka doszczętnie zrujnuje kraj. Moim zdaniem Rosja jest krajem, który nie potrafi swym obywatelom nic zaoferować. To dlatego Putin inscenizuje takie występy jak w Monachium – mówi znany sowietolog

Rz: Na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium Władimir Putin ostro skrytykował Stany Zjednoczone i NATO. Był pan zaskoczony?

Alain Besancon: Ależ skąd. Powiedzmy sobie szczerze: zimna wojna między USA a Rosją nieprzerwanie toczy się do dziś. Putin nigdy nie był przyjacielem Ameryki. Jestem przekonany, że jego celem jest odtworzenie Związku Radzieckiego – olbrzymiego imperium, które straszy nie tylko Europę i USA, lecz wszystkie państwa, które mogą stanąć na jego drodze. To, że Putin właśnie teraz pozwala sobie na takie wypowiedzi, to głównie wina Amerykanów. Po 11 września utworzyli z Rosją koalicję w walce z terroryzmem. Co chwila o coś Putina proszą. Putin oczywiście pomaga, lecz nigdy za darmo. Na tym polega zręczność rosyjskiej dyplomacji. Niedługo dojdzie do tego, że Rosja będzie sprzedawała swe względy jak jakaś prostytutka.

Co ma pan na myśli?

Weźmy na przykład możliwą interwencję USA w Iranie. Już sobie wyobrażam, jak to będzie wyglądało. Putin powie Bushowi: wesprzemy was, jeżeli dostaniemy gwarancję wpływów na Ukrainie, Gruzji lub Mołdawii. Oczywiście Amerykanie wyjdą na tym jak Zabłocki na mydle.

Putin grozi, krytykuje i poucza. Można odnieść wrażenie, że Rosja jest światowym imperium, z którym trzeba się liczyć. Może nawet się bać?

Problem polega na tym, że Rosja się nie rozwija. Zamiast nowoczesnego otwartego rynku Moskwa stawia na państwowy eksport ropy. Na dłuższą metę ta polityka doszczętnie zrujnuje kraj. Czy pani kiedyś widziała rosyjskie produkty w europejskich sklepach? Nie! Nic dziwnego, bo ich nie ma. Rosja na tych rynkach nie istnieje. Moim zdaniem Rosja jest krajem, który nie potrafi swym obywatelom nic zaoferować. To dlatego Putin inscenizuje takie występy jak w Monachium. Rosjanie mają zrozumieć, że są wielcy, choć w rzeczywistości przeżywają wielką katastrofę demograficzną związaną z nieustającym pijaństwem. Co to za imperium?!

Ale czy Europa i Stany Zjednoczone powinny brać groźby Putina na poważnie?

Zawsze trzeba się bać Rosji, dlatego że jest niebezpiecznym krajem autokratycznym, który dysponuje wyspecjalizowaną w kłamstwie dyplomacją. Nic nie jest tak fałszywe jak rosyjska dyplomacja. Dwulicowość Rosji może drogo kosztować i Europę, i USA. Rosji nie można ufać. Zachodni politycy powinni to wreszcie zrozumieć. Rosja już teraz zdołała podzielić Europę w sprawach polityki energetycznej. Zgodnie z hasłem divide et impera Putin z jednej strony prowadzi rozmowy z Unią Europejską, a z drugiej utrzymuje dwustronne kontakty z Niemcami, Węgrami, Włochami i Rumunią.

Jak Unia Europejska powinna zareagować na wypowiedzi Putina?

Powinna się wreszcie obudzić. Wystarczyłoby, żeby postarała się o wspólne stanowisko w rozmowach z Rosją. Na razie wiele państw Unii prowadzi własną politykę wobec Moskwy. To bardzo ryzykowne.

Amerykanie próbowali obrócić wypowiedzi Putina w żart. Czy powinno im być do śmiechu?

Nie. Amerykanie zachowują się głupio wobec Moskwy. Putin nie jest odpowiednim partnerem dla takiego światowego mocarstwa, jakim są Stany Zjednoczone. Rosję trzeba próbować odizolować, oczywiście do takiego stopnia, do jakiego jest to możliwe. Amerykanie powinni sobie uświadomić, że muszą się jakoś przed Rosją chronić.
rozmawiała Aleksandra Rybińska
Alain Besancon jest historykiem myśli społecznej i sowietologiem, prof. w Wyższej Szkole Nauk Społecznych w Paryżu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.