W Ameryce toczy się wojna kulturowa

Źródło: Rzeczpospolita: W Ameryce toczy się wojna kulturowa
06.03.2007

Rz: Dlaczego posłał pan swoje dzieci do szkół prywatnych, a nie publicznych?

David Limbaugh : – Bo w publicznych szkołach Ameryki program nauczania dyktują niezwykle liberalne i świeckie kuratoria. Pod koniec zeszłego roku jedna z uczennic chciała podczas ceremonii rozdania dyplomów wspomnieć o tym, jak wiele zawdzięcza wsparciu Jezusa, bez którego nie odniosłaby sukcesów w nauce. Ale dyrektor wyprosił ją, tłumacząc, że to może naruszyć uczucia innych uczniów wywodzących się z mniejszości religijnych. Z kolei na Wielkanoc zakazano uczniom wysyłać życzenia na kartach z napisem „Jezus cię kocha”. Doszło nawet do tego, że gdy uczniowie z własnej inicjatywy zorganizowali zbiórkę pieniędzy dla schroniska dla bezdomnych kobiet, dyrektor kazał zmienić nazwę tej akcji z „wielkanocnej” na „wiosenną”.

Czy laickość amerykańskich szkół ma też odzwierciedlenia w programach nauczania?

Tak. Jednym z przykładów jest wielokulturowość. Nie chodzi tu o szacunek do innych kultur, który, rzecz jasna, musi być zachowany. Ale o to, że wartości judeochrześcijańskie są uznawane jedynie za jedne z wielu, które należy brać pod uwagę. To jest zagrożenie dla podstaw amerykańskiej demokracji i tożsamości, które wywodzą się z chrześcijaństwa. Innym przykładem są zajęcia z „tolerancji dla homoseksualistów”, które wykorzystuje się do promowania tego typu stylu życia. Uważam, że młodzież należy uczyć powstrzymywania się od przemocy w ogóle, a nie jedynie wobec gejów. Śladami szkół poszło wiele amerykańskich koncernów, które organizują szkolenia z „wrażliwości” na odczucia homoseksualistów.

Czy następne pokolenie Amerykanów będzie zupełnie laickie?

Reakcja w Ameryce na laicyzację jest znacznie silniejsza niż w Europie. Tu toczy się prawdziwa wojna kulturowa. Nawet w szkołach mamy wiele przykładów sukcesów rodziców, którzy postanowili działać. Niedawno na Florydzie chór szkolny dostał po walce w sądzie prawo do udziału w uroczystości w kościele upamiętniającej rocznicę 11 września. Z kolei w New Jersey, także dzięki wyrokowi sądowemu, uczniowie wywalczyli zgodę na śpiewanie na ulicach Manhattanu kolęd przed Bożym Narodzeniem. Teraz walczymy o bardziej systemową zmianę. Chcemy, aby w Ameryce rodzice mogli swobodniej wybierać szkoły publiczne, do których chcą posłać swoje dzieci.
rozmawiał Jędrzej Bielecki
David Limbaugh jest autorem książki „Jak liberałowie prowadzą wojnę przeciwko chrześcijaństwu”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.