Wyroki dla ekoterrorystów

Źródło: Rzeczpospolita: Wyroki dla ekoterrorystów
08.03.2007

Grupa brytyjskich obrońców praw zwierząt została skazana za „kampanię zastraszania”. Ekologów potraktowano jak zorganizowaną grupę przestępczą.

Celem jej ataków były firmy i organizacje współpracujące z ich głównym wrogiem: Huntingdon Life Sciences (HLS), która prowadzi eksperymenty na zwierzętach. Członkowie grupy wdzierali się do biur tej instytucji ubrani w maski imitujące trupie czaszki. Wykrzykując: „Mordercy!”, robili pracownikom zdjęcia, które umieszczali później na stronach internetowych. W ten sposób chcieli zniechęcić firmy do współpracy z HLS i w rezultacie zmusić ją do zawieszenia działalności.

Sąd uznał ich za niebezpiecznych ekstremistów i skazał trójkę organizatorów akcji na kary od 15 miesięcy do czterech lat pozbawienia wolności. Jest wśród nich kobieta, matka pięciorga dzieci.

Sprawę potraktowano bardzo poważnie, ponieważ do ataków ekoterrorystów dochodzi w Wielkiej Brytanii coraz częściej. -Nie możemy pozwolić, by grupa ekstremistów zagroziła badaniom naukowym, które przyczyniają się do ratowania milionów istnień ludzkich -powiedział cytowany przez „Daily Telegraph” brytyjski minister handlu i przemysłu Alistair Darling.

Przedstawiciele HLS podkreślają, że badania prowadzone w instytucie są całkowicie zgodne z prawem zarówno brytyjskim, jak i europejskim.

-Mamy do czynienia z niewyobrażalną hipokryzją. Ekolodzy, powołując się na dobro zwierząt, krzywdzą ludzi. Nie mają też nic przeciwko temu, by w codziennym życiu korzystać z efektów naszych badań – powiedział „Rzeczpospolitej” pragnący zachować anonimowość pracownik HLS.

Tłumaczy, że nie chce podać swojego nazwiska, ponieważ w przeszłości „wielokrotnie grożono jemu i jego dzieciom”. -Ekoterroryści stanowią coraz większe zagrożenie. Miejmy nadzieję, że wczorajszy wyrok podziała odstraszająco na innych „bojowników o prawa zwierząt” -podkreślił.

Przedstawiciele grupy ekologicznej Stop Huntingdon Animal Cruelty (SHAC), do której należeli skazani, nie zgodzili się na rozmowę z”Rzeczpospolitą”.

Jedna myśl w temacie “Wyroki dla ekoterrorystów

  1. tolas 10 marca 2007 / 15:01

    Jestem ciekaw, jaka część z tych ekologów ma wykształcenie w Ochronie Środowiska.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.