Czy Litwie grozi los rosyjskiego satelity?

Źródło: Rzeczpospolita: Czy Litwie grozi los rosyjskiego satelity?
22.03.2007

Rosja próbuje wpłynąć na życie polityczne Litwy – wynika ze śledztwa litewskiego Departamentu Bezpieczeństwa Państwa

Cały raport liczy 1,5 tysiąca stron. Sejmowa Komisja Bezpieczeństwa i Obrony ujawniła jednak jedynie 180. Ale już lektura tego fragmentu pokazuje wyraźnie, że Rosja przez litewską spółkę gazową Dujotiekana, pośredniczącą w dostawach rosyjskiego gazu, aktywnie uczestniczy w litewskiej polityce.

Czym jest Dujotiekana? Litewskie media ustaliły, że spółka powstała przy udziale rosyjskich służb specjalnych i zagraża bezpieczeństwu narodowemu Litwy. Każdy projekt uzgadnia z Moskwą, między innymi z prezesem Rosyjskich Kolei Żelaznych Władimirem Jakuninem. Miała wpływ na przykład na tworzenie litewskiej koalicji rządzącej.

W kraju zawrzało. – Litwie grozi los swoistego satelity Rosji. Niestety, ciągle jest w przestrzeni europejskiej tylko jedną nogą – stwierdził Gitanas Nauseda, doradca prezesa banku SEB Vilniaus Bankas. Dodał, że jeżeli Litwie zabraknie sił, by przeciwstawić się rosyjskiej presji, skutki polityczne i gospodarcze będą bardzo bolesne.

Litwa próbuje się jednak przeciwstawiać. Jako przykład Nauseda podaje sprzedaż rafinerii w Możejkach polskiemu PKN Orlen.

– Rosja doskonale wiedziała, że Litwa oraz inne kraje, które znajdowały się niegdyś w sowieckiej strefie wpływów, wcześniej czy później wejdą do NATO czy UE i zawczasu się do tego przygotowała – powiedziała „Rz” wiceprzewodnicząca Litewskich Konserwatystów Rasa Juknevičiene. – Starała się, aby utrzymać swoje wpływy w ich ważnych strukturach, a co za tym idzie utrzymać kontrolę nad tymi państwami – dodała.

Według niej Moskwa „obsadziła swoimi ludźmi” kluczowe stanowiska w litewskiej polityce i biznesie. -Nie oszukujmy się Dujotiekanato nie jedyna taka firma. Najważniejszy dla Kremla jest jednak sektor energetyczny. Tam dobrze rozumieją, że dzisiaj znacznie więcej można osiągnąć nie za pomocą czołgów, ale dzięki gazowej lub naftowej rurze – oświadczyła Juknevičiene.

Podobne działania podejmowane są również w pozostałych dwóch państwach bałtyckich. – Rosja próbuje wpłynąć na życie polityczne Łotwy poprzez gospodarkę, partie polityczne i media. W ostatnim czasie wybuchły u nas głośne skandale dotyczące polityków, którzy bezpośrednio przyjmowali pieniądze z Moskwy – powiedział „Rz” Aivars Ozolins z łotewskiej gazety „Diena”.

Łotewski dziennikarz podkreśla, że w rękach rosyjskich agentów znalazła się również duża część mediów. -Warto wspomnieć o rosyjskiej firmie Severostal, największej spedycji w regionie, która posiada filie w Łotwie i w Estonii. Kiedy estoński parlament w lutym zadecydował, że sowieckie pomniki mają zniknąć z ulic, firma ta zagroziła blokadą wszystkich dróg w kraju. To samo mogą zrobić u nas – powiedział Ozolins.
k.z.,r. mic., ryb, pap

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.