Znikł portret przywódcy – gdzie jest Putin?

Źródło: Rzeczpospolita: Znikł portret przywódcy
23.03.2007

Najlepsi detektywi już trzeci dzień szukają złodziei, którzy skradli portret rosyjskiego przywódcy z domu kultury we wsi Naryszkino w obwodzie penzeńskim. Władze nie wykluczają, że doszło do dywersji politycznej, a dyrekcja placówki odwołała wszystkie imprezy

Portret Putin

Incydent opisali wczoraj dziennikarze „Nowych Izwiestii”. – Sami się zastanówcie. Jacyś nikczemnicy przedostali się do domu kultury, przeszli obok drogiego sprzętu i zdjęli wiszącego na ścianie Putina. Poco był im potrzebny? – dzielił się z gazetą swoimi przemyśleniami przedstawiciel penzeńskiej administracji. Jego zdaniem sprawcami kradzieży nie mogli być zwykli miejscowi chuligani. -To jest sprawa o wiele bardziej poważna – podkreślił urzędnik.

Na wieść o popełnionym przestępstwie na nogi postawiono całą milicję obwodu penzeńskiego. Mimo że wartość skradzionej fotografii z wizerunkiem głowy państwa nie przekracza 300 rubli (ok. 35 złotych) i można ją nabyć w każdej rosyjskiej księgarni, do wsi Naryszkino przybyli najlepsi detektywi. Oświadczyli, że znalezienie sprawców kradzieży traktują jako sprawę honoru. Prywatnie przyznawali jednak, że po prostu są ciekawi, poco dokonano kradzieży.

Zamknięte do odwołania

Dyrektorka wiejskiego ośrodka wyraźnie nie mogła się otrząsnąć po tak zuchwałym przestępstwie. – Nigdy nie mieliśmy stróża. Nigdy nam przecież do głowy nie przyszło, że ktoś może podnieść rękę na Władimira Władimirowicza – skarżyła się dziennikarzom.

Chociaż oprócz portretu rosyjskiego przywódcy nic nie zginęło, praca jedynego w Naryszkinie ośrodka kultury została sparaliżowana. Dyrekcja zamknęła go do odwołania. – Ludzie przyjdą na koncert, zobaczą, że Putin zniknął ze ściany, i pomyślą, że nasz stosunek do prezydenta się zmienił – wytłumaczyli „Nowym Izwiestiom” decyzję o tymczasowym odwołaniu wszystkich imprez.

– To przypomina teatr absurdu – komentuje dla „Rz” całe zamieszanie Igor Czubajs, dyrektor Centrum Studiów Rosji w moskiewskim Instytucie Przyjaźni Narodów. Według niego jedynym racjonalnym wytłumaczeniem nieadekwatnej reakcji penzeńskich władz na drobny incydent jest to, że w świadomości prowincjonalnych urzędników osoba Putina zaczęła być utożsamiana z pojęciem rosyjskiej państwowości, a jego portrety zaczęły ją symbolizować.

– Wobec braku spójnej ideologii czy wspólnego systemu wartości czynnikiem jednoczącym rosyjskie społeczeństwo stała się postać obecnego prezydenta -mówi moskiewski ekspert w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

Kult jednostki

Igor Czubajs podkreśla, że nieustanne propagowanie w mediach sukcesów Kremla oraz wyeliminowanie z rosyjskiej przestrzeni informacyjnej głosów krytycznych doprowadziło do ukształtowania się w Rosji reżimu politycznego opartego na kulcie jednostki.

– Tym się właśnie tłumaczy fenomen niezmiennie wysokich notowań Putina w sondażach – twierdzi nasz rozmówca.

O sile miłości Rosjan do przywódcy świadczą rozmaite badania socjologiczne. Według danych renomowanego Centrum Lewady co dziesiąty Rosjanin chciałby, żeby w jego miejscowości pojawił się pomnik Putina, a piętnaście procent przyznaje się do posiadania w domu portretu prezydenta lub deklaruje chęć nabycia podobizny przywódcy.
ANDRZEJ PISALNIK z Moskwy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.