Był świetny w pracy, ale jako Steve, nie Susan

Źródło: Rzeczpospolita: Był świetny w pracy, ale jako Steve, nie Susan
28.03.2007

Steve Stanton był uważany za znakomitego skarbnika miejskiego, dopóki nie postanowił zostać kobietą. Rada miasta Largo na Florydzie natychmiast go zwolniła

Los urzędnika wzbudza wiele kontrowersji. Jedni widzą w nim obrońcę ostatniej dyskryminowanej mniejszości seksualnej kraju. Inni agenta liberalnych mediów, który zagraża resztkom moralności.

Takiej sławy Stanton, który już w sierpniu ma się przemienić w Susan, wcale nie chciał. Choć od dawna czuł się źle w skórze mężczyzny, dopiero w wieku 48 lat zdecydował się na przeprowadzenie operacji zmiany narządów płciowych. Na transformację męża zgodziła się po latach rozmów żona, choć ostrzegła go, że odtąd będą ich łączyły już wyłącznie więzi uczuciowe.

– Ona nie chce zostać lesbijką – wyjaśnia dziennikarka sieci CBS, która rozmawiała z małżonkami. – Steve natomiast jest gotów nadal sypiać z żoną. Jej zdaniem z posiadaniem dwóch mam nie ma problemów nawet 13-letni syn Stantonów.

Znacznie trudniej do zmiany płci skarbnikowi było jednak przekonać1200 pracowników samorządu Largo, którzy mu podlegają. Aby uniknąć szoku, Stanton opracował plan stopniowego powiadamiania współpracowników o swojej decyzji. Z tej strategii nic jednak nie wyszło, gdy „życzliwy” kolega doniósł o zamiarach Stantona lokalnej gazecie. Sensacja szybko rozniosła się po całej Florydzie, a gdy przed urzędem Largo zjawiły się setki gejowskich i transseksualnych aktywistów – sprawa nabrała wymiaru narodowego.

W miniony weekend rada miasta pięcioma głosami przeciwko dwóm zdecydowała, że dla skarbnika pracy już nie ma. Od tej pory rajcy starają się przekonać media, że zmiana płci nie ma nic wspólnego z tą decyzją. Wskazują na trudny charakter Stantona i wypominają, że kiedyś zwolnił pracownika, gdy ten nie przyszedł do pracy, bo w czasie huraganu został z samotną matką.

Organizacje transseksualistów twierdzą, że trudności z zaakceptowaniem swojej męskości lub kobiecości przeżyło nawet kilkaset tysięcy Amerykanów. Tylko jeden procent, czyli 12 tysięcy osób, zdecydował się jednak na operację zmiany płci. A i w tej grupie zaledwie dziesięć procent to mieszkańcy małych miasteczek i wsi.
Jędrzej Bielecki z Waszyngtonu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.