Związki homoseksualne i kwestie dzieci – ciekawy przypadek

Źródło: Rzeczpospolita: Dziecko i troje rodziców
08.05.2007

Dziecko może mieć tylko dwoje opiekunów – orzekli członkowie szwedzkiej komisji socjalnej rozpatrujący skargę jednej z lesbijek. I zostali oskarżeni o dyskryminację

Na początku dwóm lesbijkom układało się w partnerskim związku znakomicie. Gdy zapragnęły mieć dziecko, znalazły mężczyznę, który nadawał się na ojca. Potem jedna z nich urodziła syna. Po kilku latach jednak kobiety się rozstały. Przez pewien czas biologiczna matka i jej była partnerka dzieliły się opieką nad siedmiolatkiem.

Konflikty zaczęły się, gdy prawo do opieki nad nim przypisały sobie trzy osoby: biologiczny ojciec, biologiczna matka oraz jej ekspartnerka – wszyscy zresztą orientacji homoseksualnej. Tymczasem według szwedzkiego prawa do opieki nad nieletnim mają prawo tylko dwie osoby. W tym przypadku: wyłącznie rodzice biologiczni.

Była partnerka nie mogła widywać się z chłopcem tak często, jak chciała, zwróciła się więc do komisji socjalnej w gminie Nacka pod Sztokholmem. Komisja stwierdziła, że nie jest w stanie ocenić, czy chłopiec będzie się dobrze czuł, mając więcej niż dwa domy. Eksperci uznali, że brak im doświadczenia w tej sprawie, ponieważ „mało jest badań naukowych o takich rodzinach”. Dlatego nie wyrazili zgody na regularne kontakty dziecka z drugą matką. Sprzeciwili się też, aby spór rozstrzygał sąd rejonowy.

Członkowie komisji nie byli jednak jednomyślni. Anita Tanneryd, była wiceprzewodnicząca gremium ekspertów, uważa, że zakazać drugiej matce kontaktów z dzieckiem mógł tylko sąd.

– Partnerka matki, która była z dzieckiem od momentu narodzin i przez wszystkie lata, kiedy ono dorastało, jest tak samo matką jak biologiczna – mówi „Rz” Tanneryd. -Odrywanie dziecka od drugiej matki było błędem – podkreśla. Jej zdaniem spór o prawo do opieki nad chłopcem powinno się potraktować jak każdą inną sprawę przy separacjach w związkach heteroseksualnych. W Szwecji bowiem zazwyczaj drugi rodzic otrzymuje prawo do opieki czy widzeń z dzieckiem.

Anita Tanneryd chce spróbować podważyć zasadność postępowania komisji socjalnej w gminie Nacka. Jej zdaniem bowiem ten spór mógłby stworzyć precedens w wypadku rozwodów w rodzinach homo-, bi- i transseksualnych.

Przybrana matka twierdzi, że padła ofiarą dyskryminacji. Czy jej odczucie jest uzasadnione – wyjaśni ostatecznie Urząd ds. Dyskryminacji.

W zeszłym roku w Szwecji wzmocniono rolę dzieci w wypowiadaniu opinii w procesach rozwodowych dotyczących małżeństw heteroseksualnych. W przygotowaniu jest ustawa, która takie samo prawo przyznaje 40 tys. dzieci wychowywanych w związkach partnerskich.
ANNA NOWACKA-ISAKSSON ze Sztokholmu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.