Zdejmowanie krzyży w imię tolerancji

Źródło: Rzeczpospolita: Muzułmanki wolą Madonnę z Dzieciątkiem
10.05.2007

Ze szpitala położniczego w Mediolanie znikną krzyże. Zastąpią je portrety Matki Boskiej. Wszystko po to, by nie urazić uczuć religijnych rodzących tam muzułmanek, które krzyży nie tolerują, za to Madonnę darzą szacunkiem.

Chodzi o Mangiagalli, największy szpital położniczy w mieście. Dyrektor Basilio Tiso tłumaczy, że ponad 30 proc. pacjentek to kobiety spoza Unii, w tym wiele muzułmanek. Nie chce urażać ich uczuć religijnych. Krzyże już znikły z oddziału patologii ciąży, gdzie pacjentki przebywają najdłużej. Niebawem przyjdzie kolej na pozostałe. Tiso zastrzega, że jeśli katoliczki sobie tego zażyczą, do ich sal krzyże powrócą. Tłumaczy też, że ze względu na charakter szpitala portret Madonny z Dzieciątkiem jest jak najbardziej na miejscu. Wyjaśnia, że dyrekcja Mangiagalli sama wyszła z tą inicjatywą, choć ze strony muzułmanów nie było żadnych skarg.

Abdelhamid Shaari, szef mediolańskiego centrum islamskiego, chwali ten pomysł, ale uważa, że skoro Włochy są świeckie, w miejscach publicznych nie może być żadnych symboli religijnych.

Wojnę z krzyżami we Włoszech rozpoczął kilka lat temu Adel Smith, przewodniczący Związku Muzułmanów Włoskich. Zażądał usunięcia ich ze szkoły, do której chodzą jego dzieci. Krzyże znikły, ale wróciły po wyroku sądu drugiej instancji. Dwa lata temu Adel Smith został skazany na rok więzienia w zawieszeniu za wyrzucenie przez okno krzyża z sali szpitalnej, w której leżała jego matka.
Piotr Kowalczuk z Rzymu

4 myśli w temacie “Zdejmowanie krzyży w imię tolerancji

 1. xxx 4 listopada 2009 / 19:13

  Po pierwsze: niech muzułmanki wypier*alają do siebie, a jak chcą tu to niech się dostosują do nas…
  Po drugie: my polacy już to przerabialśmy…komuniści nam zdejmowali krzyże;]
  po trzecie: to jest precedens, a to niedobrze….bo teraz chcą krzyży, potem im będą przeszkadzały NASZE kościoły, a być może potem sami my? i co wtedy???

 2. Adam 21 listopada 2009 / 22:08

  Wiara jest indywidualną sprawą każdego człowieka, a w państwie świeckim (A NIE WYZNANIOWYM JAK np. IRAN gdzie pełno religijnych ekstremistów) wszyscy obywatele powinni być traktowani JEDNAKOWO. Skoro więc brak sensu w obwieszaniu miejsc publicznych symboami najróżniejszych wierzeń, odpowiedź jest prosta – ZADNYCH SYMBOLI. A Chrystus nauczał aby modlić sie w zaciszu serca i pokorze. Jestem wierzącym i praktykującym katolikiem i mnie dla kultywowania wiary wystarcza mój pokoik, kościół a przede wszystkim CHRYSTUS w sercu i KRZYŻYK który dyskretnie noszę na łańcuszku na szyji, bez zbędnego obnoszenia się i demonstrowania tego symbolu. Bo nie przez słowa i symbole poznaje się chrześcijanina lecz PRZEZ CZYNY.

 3. Kasia 24 listopada 2009 / 21:28

  Ależ we Francji nie pozwolą Panu nosić krzyżyka, jeśli jest Pan urzędnikiem państwowym, nauczycjielem itd. No chyba, że to krzyż satanistyczny. Ten nikogo nie obraża….

 4. W obronie Krzyża 26 listopada 2009 / 21:03

  Państwo świecke, nie znaczy bezideowe, ale niektórzy rozumieją przez świecke – ateistyczne, czyli takie, w którym dominuje ateizm zwalczający wszystkie inne ideologie, spędzając je do podziemia serc ludzkich, tylko czy jeszcze ludzkich?
  Widocznie napływowi muzułmanie z Włoch tego nie wyczuli.
  Najpierw ich kobietom we Francji zabroniono zasłaniać twarze, teraz oni walczą z Krzyżami we Włoszech. A może oni są już tylko zateizowanymi muzułmanami? Krzyż był od dwóch tysięcy lat symbolem Europy chrześcijańskiej i pozostanie nim do końca Świata, czy się to komuś podoba, czy nie. Za przykładem Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Polacy będą Krzyża bronić, tak jak bronili go przez 45 lat PRL. Tak nam dopomóż Bóg!
  To nie chrześcijanie atakują ateistów lecz odwrotnie. To nie chrześcijanie w PRL zabijali ateistów, lecz odwrotnie. A dziś, w Unii Europejskiej zanosi się na powtórkę z PRL.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.