Polacy to antysemici – uważa Liga przeciwko Zniesławieniu

Źródło: Rzeczpospolita: Czy Żydzi są odpowiedzialni za śmierć Chrystusa?
15.05.2007

Zdaniem Ligi przeciwko Zniesławieniu europejskie rządy robią zbyt mało w walce z antysemityzmem

39 procent Polaków uważa, że Żydzi są odpowiedzialni za śmierć Jezusa. Większość twierdzi, że „mówią za dużo o Holokauście”. Zdaniem żydowskiej Ligi przeciwko Zniesławieniu (ADL), która przeprowadziła sondaż, jest to dowód na to, że antysemityzm jest „głęboko zakorzeniony w polskim społeczeństwie”.

Sondaż przeprowadzono w pięciu największych kontynentalnych krajach UE – we Włoszech, Francji, Niemczech, Hiszpanii i Polsce. Zdaniem amerykańskiej ADL jego wynik świadczy o tym, że „wielka liczba Europejczyków hołduje antysemickim teoriom spiskowym, które w przeszłości przyczyniły się do cierpień narodu żydowskiego”.

Dowodem na to mają być m.in. odpowiedzi napytanie: „Czy zgadzasz się ze stwierdzeniem, że Żydzi są odpowiedzialni za śmierć Chrystusa?”. „Tak” odpowiedziało 39 proc. spośród 500 naszych rodaków, do których zadzwonili ankieterzy wynajęci przez ADL. To o wiele więcej niż w pozostałych krajach, gdzie odsetek ten wyniósł kilkanaście procent.

Oskarżanie z tego powodu Polaków o antysemityzm wzbudza jednak sprzeciw ekspertów. – Odpowiedź tę można interpretować dwojako. Jako obciążanie odpowiedzialnością za śmierć Chrystusa wszystkich Żydów, co jest niedopuszczalne, albo konkretnych żydowskich kapłanów żyjących przed dwoma tysiącami lat – powiedział „Rz” Michał Barcikowski z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk. – W tym ostatnim przypadku stwierdzenie to jest po prostu prawdziwe i nie ma nic wspólnego z antysemityzmem. Jego zdaniem większość Polaków właśnie tak zrozumiała pytanie i odpowiedziała „zgodnie z logiką”.

ADL niepokoi również to, jak Polacy odpowiadali na inne pytania: „Czy Żydzi są bardziej lojalni wobec Izraela niż wobec państw, w których mieszkają?” (tak – 59 procent); „Czy Żydzi mają zbyt dużo władzy w świecie biznesu?” (tak – 49 procent). W obydwu wypadkach gorzej od nas wypadli jednak Hiszpanie.

Polacy częściej niż inne ankietowane narody przyznają natomiast, że ich zdaniem „Żydzi nadal mówią zbyt dużo o tym, co wydarzyło się podczas Holokaustu”. Zgodziło się z tym aż 58 procent naszych rodaków.

Ankieterzy zapytali również o to, czy władze danego kraju robią dostatecznie dużo, aby zapewnić bezpieczeństwo swoim żydowskim obywatelom. „Tak” odpowiedziało 47 procent Polaków, przeciwnego zdania było 37 procent.

Mimo to ADL wysuwa pod adresem polskiego rządu poważne zarzuty. – Przez to, że znajdują się w nim LPR i Samoobrona, w Polsce panuje bardzo zła atmosfera wokół Żydów – powiedział „Rz” Michael Salberg, dyrektor międzynarodowego departamentu ADL. Organizacja zwraca uwagę, że „antysemickie nastroje” w naszym kraju się nasilają oraz że nieprzychylne Żydom odpowiedzi pojawiały się najczęściej w grupie osób powyżej65. roku życia.

Zdaniem szefa ADL, znanego działacza żydowskiego Abrahama H. Foxmana, wyniki sondażu są bardzo niepokojące i zarówno UE, jak i poszczególne rządy powinny robić więcej, by zwalczać nastroje antyżydowskie. „Nie jesteśmy specjalnie zaskoczeni tym, że duża część ankietowanych w Polsce i Hiszpanii ma negatywną opinię o Żydach. Biorąc pod uwagę bogatą historię antyżydowskich uprzedzeń, które występowały w tych krajach, można uznać, że antysemityzm jest głęboko zakorzeniony w obu społeczeństwach” – napisał Foxman w oświadczeniu.

– Zestawienie tych dwóch narodów jest, delikatnie mówiąc, niestosowne. Bo kiedy Hiszpanie w XV wieku Żydów wypędzali, Polska przyjmowała ich z otwartymi ramionami – zauważa Michał Barcikowski.
Piotr Zychowicz

3 myśli w temacie “Polacy to antysemici – uważa Liga przeciwko Zniesławieniu

 1. misiu52 15 marca 2009 / 13:22

  Szanowni Państwo proszę o wyjaśnienie czy wspomniana wyżej organizacja Liga Przeciw Zniesławianiu jest organizacją pożytku publicznego i czy nie jest organizacją głoszącą poglądy faszystowskie. Czytałem napisany przez członka ADL artykuł który dla mnie profesora zwyczajnego był jednoznacznie o poglądach rasistowskich co zbliża ją do niemieckiego faszyzmu, albo może stalinowskiego komunizmu, proszę o ustosunkowanie się do mojej prośby?
  Jerzy z Rybnika

 2. frii 11 stycznia 2010 / 14:55

  Proponujemy UE, aby unia pozwoliła żydo-hołocie na wszystko co im przyjdzie do obłąkanych mózgów…a jakże!!!…np;…na to ,aby żydzi zaczęli krzyżować każdego antysemitę na słupach telefonicznych w całej europie lub lepiej niech im przy okazji wydzierają wątroby…, oczywiście przedtem udzielając im najpierw talmudycznych nauk pełnych żydowskiej litościwej„cnoty nienawiści”…realizowanych poprzez uczynki pełne miłosierdzia takie jak – wydzieranie paznokci, łamanie rąk i nóg lub palenie na koszernych stosach… A najlepiej było by pozwolić im na to ,aby żydowskie szwadrony śmierci przeszły przez Europę z pochodniami i maczetami w rękach…no wtedy to już w Europie nie pozostałby żaden „pyskaty i oporny antysemita”…he he

  Abraham H. Foxman to idiota i tępak, który zapomina chyba z jakim narodem i ma do czynienia , nie każdego można bezczelnie szantażować i narzucać żydowski krwawy terror rodem z Palestyny…Polska nie jest i nie będzie żydowską kolonią,jak chcą tego żydo-faszyści pokroju Foxmana, gdzie żyd-niewolnik wiecznie rządzi ,a polski goim grzecznie i pokornie słucha…
  Natomiast co do zarzucanej przez niego nienawiści..radia Maryja…to oszczerstwa!!!,bo to sam Foxman jest największym autorytetem i ekspertem…w dziedzinie koszernej „cnoty nienawiści”…
  …i jak obecnie widać…holokaust niczego ich ich nie nauczył… proszą się o drugi ? z ich działań jednoznacznie wynika ,że tak… ich bezczelność na razie doprowadza do wściekłości…ale w końcu doprowadzi do radykalnych działań… pozdrawiam…

 3. jgdrhbvx 6 kwietnia 2013 / 16:53

  To fakt. Hiszpanie pierwsi przepedzili zydow bo zorientowali sie ze narod zydowski nie chce pracowac tylko chce zarabiac. Potem byly Niemcy. Bo Niemcy rdzenni mieszkancy zyli w biedzie a zydzi kradli jak tylko mogli. Zydowski narod to lenie ale z drugiej strony kochaja pieniadze i wladze. Nic dziwnego. Nie nawidza krajow katolickich jak Hizpanii i Polski. Jak okrafali kraje sie buntpwaly.Moi dziadkowie zyli przed wojna. I oni mieli jak najgorsze zdanie o zudach. Zydzi czuja sie narodem wybranym i lrpdzym. Oni brudnej czu ciezkiek pracy sie nie tykali.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.