Kreml zmusza Rosjan do udziału w wiecach

Źródło: Rzeczpospolita: Kreml zmusza Rosjan do udziału w wiecach
27.10.2007

– Najbardziej aseptyczne miejsce w kraju to ciało Władimira Putina. Zostało wylizane do połysku – te słowa jednego z liderów opozycyjnego Sojuszu Sił Prawicy Borysa Niemcowa najtrafniej oddają panującą obecnie w Rosji przedwyborczą atmosferę.

Opublikowany 16 października w rządowej „Rossijskoj Gazietie” apel twórców kultury do Putina, w którym błagali go o pozostanie prezydentem na niedozwoloną przez konstytucję trzecią kadencję, okazał się tylko preludium do rozpoczynającego się pospolitego ruszenia wielbicieli obecnej głowy państwa.

Nie przejmują się oni specjalnie zapewnieniami samego zainteresowanego, że nie zamierza pozostawać na Kremlu. Pierwszy wiec poparcia dla trzeciej kadencji odbył się już 23 października na Kamczatce. O zmianę decyzji Putina błagało 5,5 tys. ludzi. Dzień później z tymi samymi hasłami 30 tys. osób manifestowało w Czeczenii, a 10 tysięcy w Twerze.

Zjawisko narasta z każdym dniem. Najliczniejsza jak dotąd demonstracja ma się odbyć w sobotę w Nowosybirsku. Apel do Władimira Putina ma poprzeć 50 tys. ludzi. Formalnie organizatorami wieców są spontanicznie powstające komitety obywateli. W ręce opozycji trafiają jednak dokumenty wskazujące na to, że za „spontanicznością” stoi solidna praca i koordynacja ze strony władz.

„Skierować na manifestację uczniów starszych klas. Wyznaczyć dwóch opiekunów dla każdej klasy. Dyrektorzy szkół i ich zastępcy mają stanąć na czele delegacji” – instrukcję tej treści rozesłała do wszystkich szkół Tweru szefowa miejscowego kuratorium oświaty.– Już skierowaliśmy zawiadomienie do prokuratury w związku z niedopuszczalnym nadużyciem swoich kompetencji przez tę urzędniczkę – mówi „Rz” Nikita Biełych, lider opozycyjnego Sojuszu Sił Prawicy, któremu udało się zdobyć zacytowany powyżej dokument.

Biełych jest przekonany, że za falą wiernopoddańczych manifestacji stoi proputinowska partia Jedna Rosja, na czele listy wyborczej której stoi Putin. Kierownictwo Jednej Rosji aktywnie propaguje tezę, że grudniowe wybory parlamentarne będą nie tyle głosowaniem na poszczególne ugrupowania, ile plebiscytem zaufania do urzędującego prezydenta.

Politolog Dmitrij Orieszkin uważa, że w ten sposób Jedna Rosja szykuje grunt do zmiany konstytucji i umożliwienia w ten sposób Putinowi pozostania na stanowisku. – Kampania wywierania presji na obywateli nabrała już masowego i histerycznego charakteru – podkreślił.

– Większość społeczeństwa chce trzeciej kadencji Putina, ale celem tych wieców nie jest skłonienie go do startu w przyszłorocznych wyborach – protestuje w rozmowie z nami Siergiej Markow, zbliżony do Kremla politolog i kandydat na deputowanego Jednej Rosji. Przekonuje, że uczestnicy demonstracji, wzywając prezydenta do przedłużenia urzędowania… wyrażają tylko poparcie dla idei, aby pozostał przywódcą narodu, gdy już przestanie być głową państwa. – Wiem, że z punktu wiedzenia zagranicznego obserwatora jest to niezrozumiałe – zaznacza Markow.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.