Rozwój kryzysu gospodarczego

W oficjalnych mediach zaczynają pojawiać się informację co nas czeka. Dotyczy to nie tylko USA. Na pewno będziemy mieli taką sytuację w Wielkiej Brytanii. Może również w strefie Euro.
Czytajcie uważnie. Najważniejsza kwestia podkreślona.

Z analizy Globtrex.com wynika, że w okresie 68 lat wielkiej hossy wzrost cen pochłonął 92 proc. giełdowych zysków inwestorów. Przyszłe wzrosty też są zagrożone. Znany inwestor Marc Faber uważa, że w USA nadchodzi hiperinflacja.

Z jednego zainwestowanego na amerykańskiej giełdzie dolara między 1932 r. a 2000 r. mogliśmy uzyskać 364 dolarów, jednak po uwzględnieniu inflacji było ich już tylko 30.

– Patrząc na te dane widać, że długoterminowa analiza wykresów giełdowych może dawać mylne wyobrażenie, że stopy zwrotu na rynkach akcji są olbrzymie – twierdzi w raporcie Sławomir Dębowski, analityk Globtrex.com.

W rzeczywistości obraz inwestycji giełdowych nie jest, aż tak zły, bo zyski inwestorom dają nie tylko rosnące kursy giełdowe.- Na rozwiniętych giełdach gracze więcej zarabiają na wypłacanych przez spółki dywidendach niż na zmianie kursu giełdowego notowanej firmy – ocenia Krzysztof Stępień, główny ekonomista Expandera.

Jednak oczywiście inflacja jest ważnym elementem oceny ryzyka inwestycji giełdowych, chociaż na razie inwestorzy wydają się nie myśleć o jej potencjalnym wzroście.

Zdaniem Sławomira Dębowskiego w nadchodzących latach polityka drukowania dolarów przełoży się na wysoką inflację w USA. W dzisiejszej wypowiedzi dla agencji Bloomberg znany inwestor Marc Faber powiedział, że USA czeka bardzo wyraźny wzrost cen – Jestem w 100 proc. pewien, że czeka nas hiperinflacja. Ceny w Stanach Zjednoczonych mogą wzrosnąć w tempie zbliżonym do wzrostu w Zimbabwe – powiedział Faber.

Według ostatnich rocznych danych opublikowanych w lipcu zeszłego roku inflacja w Zimbabwe stopa inflacji osiągnęła 231 mln procent.O wzroście inflacji w krajach rozwiniętych przekonanych jest większość ekonomistów, jednak ich zdaniem zacznie ona być problemem w 2010-2011 roku.

Rzeczpospolita: Ponad 90 proc. giełdowych zysków pożera inflacja
Wojciech Iwaniuk 27-05-2009

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.