Początek końca internetowej wolności we Francji?

Koniec wolności wymiany danych w internecie? Jeszcze nie, ale socjaliści muszą od czegoś zacząć proces ograniczania wolność. Świetnym pretekstem są prawa autorskie. Zamiast ścigać „przestępców” tzw piratów będzie się ich odcinać od Internetu. Kto będzie o tym decydował. Pewnie jakiś urzędniczyna, który dostanie premie za ilość odłączonych. Odcięty od Internetu nie będzie miał nawet prawa do obrony w sądzie.
Miejmy nadzieje Rada konstytucyjna nie dopuści ustanowienia takiego prawa.

——————–

Kontrowersyjna ustawa umożliwiająca odcinanie dostępu do sieci osobom, które łamią prawa autorskie, została ostatecznie zaakceptowana przez francuski parlament

Ustawa znana jako HADOPI 2 wprowadza w życie zasadę „do trzech razy sztuka”. Po dwóch ostrzeżeniach, jakie internauta może otrzymać za np. ściąganie i udostępnianie w serwisach peer-to-peer plików objętych prawem autorskim, francuskie władze będą mogły pozbawić internautę dostępu do sieci.

To drugie podejście francuskiego parlamentu do uchwalenia ustawy wymierzonej w internetowych piratów. Podobna ustawa, zwana HADOPI 1, została już uchwalona w maju, jednak jej zgodność z ustawą zasadniczą zakwestionowała francuska Rada Konstytucyjna. I tym razem musi ona zaakceptować nowe prawo, by mogło ono wejść w życie 1 stycznia 2010 r., tak jak zaplanowano.

Najnowsza wersja antypirackiej ustawy jest nawet bardziej kontrowersyjna od poprzedniej, gdyż nie gwarantuje oskarżonym o łamanie praw autorskich prawa do sądowego procesu. Zamiast niego ma być stosowana procedura uproszczona, w której głównym dowodem mają być adresy IP komputerów wykorzystanych do łamania prawa. W praktyce może to oznaczać np. odcięcie Internetu całej rodzinie w sytuacji, kiedy internetowym piractwem zajmował się tylko jeden jej członek.

– HADOPI 2 narusza prawo do swobodnej komunikacji. Represyjna logika prawa „do trzech razy sztuka” jest sprzeczna z prawem do swobodnej wymiany dóbr kulturalnych dla celów niekomercyjnych. Mamy nadzieję, że Rada Konstytucyjna znów ochroni podstawowe prawa francuskich obywateli – powiedział Jeremie Zimmermann, współzałożyciel organizacji La Quadrature du Net.

Źródło: Rzeczpospolita: Francja: Od 1 stycznia piratom odcinamy sieć
Tomasz Boguszewicz 23-09-2009

Reklamy

Jedna myśl w temacie “Początek końca internetowej wolności we Francji?

  1. HUSARZ 24 września 2009 / 12:16

    Takie postawienie sprawy przez złoczyńców, będzie początkiem końca rządów tej lucyferycznej sitwy.!!! Mają to jak w ruskim banku.!!!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.