Problemy prawne w związkach homoseksualnych posiadających dziecko

Posiadanie przez pary homoseksualne dzieci (adoptowane lub własne) pociąga za sobą konsekwencje prawne.
Poniżej opisany ciekawy przypadek z USA w którym sąd odebrał biologicznej matce dziecko i przekazano je byłej lesbijskiej partnerce matki.
Jak zwykle konsekwencje poniesie dziecko.

—————–

Isabella została poczęta metodą in vitro, gdy jej mama Lisa Miller od dwóch lat żyła w lesbijskim związku z Janet Jenkins. Cała trójka mieszkała wtedy w stanie Vermont, który uznaje małżeństwa homoseksualne. Jednak w 2003 r. Lisa zabrała 17-miesięczne dziecko i wyjechała do Wirginii.

Janet Jenkins (źródło: AP)

Jenkins chciała odwiedzać córkę i uzyskała na to zgodę sądu. Jednak w tym czasie w życiu Lisy nastąpiły drastyczne zmiany. Tuż po rozstaniu wysłuchała kazania pewnego pastora, który mówił o życiu w grzechu. Poczuła, że homoseksualizm to grzech, stała się gorliwą chrześcijanką. Do dziś należy do Kościoła baptystów i pracuje w chrześcijańskiej szkole. Nie chce, by jej córka miała z homoseksualizmem cokolwiek wspólnego.

Lisa Miller (źródło: AP)

Nie podobało jej się na przykład to, że podczas jednej z wizyt Janet kąpała się razem z Isabellą. „Nie czuję się bezpiecznie, zostawiając z nią dziecko. Wierzę, że mam prawo dane od Boga i zagwarantowane konstytucją, by wychowywać moje dziecko zgodnie z moją wolą” – mówiła „Newsweekowi”. Zaczęła utrudniać wizyty byłej partnerce. Rozpoczęła też walkę o to, by sąd uznał jej wyłączne prawo do opieki nad dzieckiem.

Jednak Jenkins nie odpuściła. Argumentowała, że była przy narodzinach córki i czuje się jej rodzicem. Nie wyobraża sobie bez niej życia. I – jako lesbijka – nie chce, by dziewczynka wychowywała się w religijnym domu. Do dziś pozuje fotoreporterom w dawnym pokoju Isabelli wypełnionym zabawkami.

Sądy w Vermont i Wirginii przez pięć lat podejmowały różne decyzje. W listopadzie 2009 r. postanowiły jednak, że skoro Lisa Miller utrudnia wizyty drugiej matce, dziecko musi trafić pod opiekę Janet Jenkins.

– Nie można się bawić dzieckiem jak zabawką. Pomijając względy religijne czy seksualne, to jego dobro powinno być najważniejsze – mówi „Rz” oburzony brytyjski komentator John Rushton.

Za biologiczną matkę i jej córkę modlą się amerykańscy chrześcijanie. „Jenkins nie ma z Isabellą biologicznych i prawnych związków. Przez pięć lat nawet nie próbowała do niej zadzwonić ani napisać” – pisze gazeta „Christian Post”. Sojusznicy Miller liczą, że sąd apelacyjny w Wirginii zmieni decyzję. „Módlmy się, by sędziowie nie przedkładali homoseksualnych żądań ponad prawo i aby nie ignorowali konstytucji, na którą przysięgali” – napisała w oświadczeniu szefowa organizacji Concerned Women of America Wendy Wright.

Miller miała przekazać córkę Jenkins w piątek. Przestała się jednak kontaktować ze swoimi prawnikami i zniknęła. Grozi jej za to areszt.

Rzeczpospolita: Była lesbijka w sporze z eksżoną
Katarzyna Zuchowicz 02-01-2010

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.