Nowa Żydowska tradycja?

A może by tak zatańczyć w miejscach kaźni swoich bliskich i współwyznawców? Na taki pomysł wpadła pewna „artystka” z żydowskimi korzeniami. Zabrała swoje dzieci i ojca który przeżył Holokaust i nakręciła taki oto klip.

Piękne i wymowne dzieło.
A może zrobić z tego nową świecką tradycję?

———–

Żydzi tańczą przed bramą obozu Auschwitz w rytm piosenki „I will survive”. Prowokacja? „Świeża interpretacja pamięci historycznej” – mówi autorka instalacji. Na youtubie można znaleźć zaskakujący filmik. Przy dźwiękach piosenki Glorii Gaynor „I will survive” („Ja przeżyję”) tańczą Żydzi. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że rzecz dzieje się pod bramą obozu Auschwitz oraz w innych miejscach upamiętniających Holocaust. – Chciałam stworzyć dzieło, które pokazuję świeżą, inną interpretację pamięci historycznej – mówi Jane Korman, australijska artystka z żydowskimi korzeniami. Kobieta sfilmowała trójkę swoich dzieci oraz swojego ojca, który uratował się z Zagłady, 89 – letniego Adolka. Tańczą oni przed bramą „Arbeit Macht Frei” prowadzącą do obozu Auschwitz, przed synagogą, w obozie w Dachau, w obozie w czeskim Teresinie i przed pomnikiem Holocaustu w Łodzi. Dziadek w pewnym momencie pokazuje koszulkę z napisem „Survivor” („Ten, który przeżył”). Klip wywołał wiele kontrowersji, zarówno wśród Żydów australijskich jak i w samym Izraelu. Korman zarzucano kalanie pamięci zamordowanych. – Być może jest to brak szacunku, ale mój ojciec mówi „tańczmy, powinniśmy tańczyć, cieszmy się z tego, że przeżyliśmy i z pokoleń, które przyszły po nas – powiedziała Korman dla australijskiego dziennika „The Jewish News”. -Chciałam stworzyć dzieło, które pokazuję świeżą, inną interpretację pamięci historycznej – dodała.
Źródło: Haaretz.com

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.