Interwancja SNB

Szanowny Zezowaty Zorro stwierdził dzisiaj że interwencje Centralnego Banku Szwajcarii (SNB) są bezcelowe i przynoszą krótkotrwałe efekty. Jako przykład potwierdzający bezsensowność interwencji walutowych przytoczył historię brytyjskiego funka i spekulacji Sorosa. Sądzę, że Zorro myli się.
Obrona przed osłabieniem waluty (np Funta) to zupełnie inna „wojna” niż obrona przed nadmiernym umocnieniem waluty (np Franka). Najważniejsza różnicą w tych wojnach jest „amunicja”.
Jeśli centralny bank broni się przed osłabieniem musi posiadać obce waluty i płynne aktywa które wymienia na własna walutę (w celu podtrzymania kursu). Każdy bank centralny obcych walut i aktywów ma ograniczoną ilość.
Jeśli centralny bank broni się przed nadmiernym umocnieniem własnej waluty musi wymieniać własna walutę na obcą. W tym przypadku bank centralny nie ma ograniczeń. Może wydrukować własnej waluty ile tylko chce i dowolną jej ilość wymienić na obcą (obniżając kurs w tym przypadku franka). Oczywiście formalnie ograniczenia istnieją ale w dzisiejszych czasach kreatywnej księgowości to tylko formalność.

Zrozumiałe jest dla mnie dlaczego bank centralny Wielkiej Brytanii mógł sobie nie poradzić z Sorosem.
Kurs Franka i sytuacja SNB jest jednak diametralnie inna. SNB poradzi sobie z umacnianiem Franka. Po prostu będzie drukował i upłynniał.
A jak sytuacja się odwróci i frank zacznie tracić zbyt dużo to SNB zrobi wyminę w drugą stronę.

P.S. W tajemnicy zdradzę Ci, że za uzyskane waluty SNB będzie kupował ZŁOTO 🙂

A tak będą wyglądali „spekulanci” jak to wszystko się skończy

“His name is Mundt, Karl Mundt. Also known as Madman Mundt. A little funny in the head.”
Barton Fink (1991)
Źródło

2 myśli w temacie “Interwancja SNB

  1. jupik 7 września 2011 / 14:44

    Złoto chyba będzie skupował za „ojro” które wpierw skupi z rynku za swoje pachnące farbą franki – tak ja to przynajmniej rozumiem. Ale czy na przeszkodzie „szmaceniu” franka nie staną Ci, którzy mają ulokowane wielkie sumy na wielkich kontach właśnie w CHF? – chyba, że wszyscy już mają złoto:) Może o tym właśnie pisze ZZ?

  2. Lulu 8 września 2011 / 09:17

    juz pisalem u trystero. Szwajcarzy wiedza ze euro sie rozpadnie i chca zdewaluowac swoja walute ale na rozsadnych sposob. Inne waluty moga sie dewaluowac troszke gwaltowniej. W kazdym razie przemija postac tego swiata

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.