NBP będzie skupował obligacje skarbowe?

Kilka tygodni temu cytowałem wypowiedz członka NBP zapewniającego, że w przypadku problemów w bankach z płynnością NBP pomoże (czyli „doleje” pieniędzy do system).

Dzisiaj w Newsweeku ukazał się wywiad z ministrem finansów Jackiem Rostowskim.
Moim zdaniem jedną z najważniejszych informacji jakie podaje minister jest to o możliwości skupu obligacji skarbowych przez NBP

Newsweek: Rozumiem, że gdyby oprocentowanie obligacji w Polsce wzrosło z 5-6 do 8 procent, tego samego oczekiwałby pan od NBP – zakupu obligacji rządowych?
Jacek Rostowski: W Polsce nie ma zakazu zakupu obligacji skarbowych przez NBP na rynku wtórnym. Jeżeli do wzrostu rentowności obligacji dochodzi na skutek paniki albo zarażenia wirusem z zewnątrz, a nie na skutek złego zarządzania finansami publicznymi, to może być celowe, aby NBP krótkoterminowo interweniował.

W przypadku interwencji NBP na rynku obligacji skarbowych najprawdopodobniej będziemy mieli do czynienia z drukiem nowych złotówek.
Konsekwencją tego będzie wzrost inflacji, utrata wartości złotówki i wzmożony odpływ kapitału.

Powinniśmy być dumni ze swojego ministra. Nie dość, że dobrze zarządza finansami publicznymi to jeszcze rozwija słownictwo ekonomiczne wprowadzając nowe wyrafinowane definicje takie jak „zarażenie wirusem”.

One thought on “NBP będzie skupował obligacje skarbowe?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s