Chłop potęgą jest i basta

Ostatnio byłem na prowincji. Najważniejsze spostrzeżenie: Chłopi/rolnicy nie kupują/inwestują. Zakładam, że jak większość społeczeństwa spodziewają się pogłębienia kryzysu (słusznie). Sądzę, że podobnie jak większość społeczeństwa źle przygotowuje się do tego zdarzenia czyli trzymają złotówki w banku. W lepszym wariancie trzyma gotówkę, pewnie również dolary i euro.
Czy można się temu dziwić? Nie. W końcu coś takiego jak edukacja ekonomiczna w Polsce nie istnieje. Ekonomicznej wiedzy u nich tyle co doświadczeń przekazywanych od ojca i dziada. Pewnie widzą więcej o ekonomii niż „młodzi ,wykształceni z wielkich miast” ale czy wystarczająco dużo. W końcu ostatnie lata „dobrobytu i edukacji telewizyjnej” mogły poważnie zniekształcić tą wiedzę.
Przekonamy się.

Poniżej wypowiedz Nigel Farage z 13 czerwca o tym co się dzieje w europejskiej ekonomii.

3 myśli w temacie “Chłop potęgą jest i basta

 1. khoral 20 czerwca 2012 / 11:49

  Chlopi raczej nie maja co trzymac w banku hehe.

  • HansKlos 22 czerwca 2012 / 07:28

   Oj zdziwiłbyś się, jakbys wiedział ile potrafi wyciagnąć ze swoich hektarów rolnik.

 2. GrubyMiś 21 czerwca 2012 / 21:05

  Nie chce się wymądrzać, ale jak czytam takie wpisy to mi się słabo robi… Nic osobistego, ale błagam Autorze odpowiedz sobie na jedno pytanie: kogo uważasz za chłopa? Człowieka z jedną krówką, trzydziestoletnim c-330 i brakiem wiedzy o świecie? Czy rolników z Podlasia, Wielkopolski czy innych regionów, którzy PRODUKUJĄ na rynek (czyli mają odpowiednią skalę produkcji). Na wsi od wejścia do Unii zaszła niesamowita zmiana i to nie dzięki dopłatom (o nich będzie za chwilę) tylko zmianie technologii i pojawieniu się know how (dzisiejsza krówka to skomplikowany system, który za każdy błąd w żywieniu odpłaca się chorobą, czyli brakiem zysku). Rolnictwo wymaga dziś wiedzy i to dość zaawansowanej (myślicie, że to łatwe? zbilansujcie żywienie to się przekonacie jak jest ważna wiedza w tym biznesie). W najbliższych latach główną przyczyną bankructw będzie właśnie jej brak, a uwierzcie, że będzie ich dużo, bo wielu z pomocą środków z UE (PROW Modernizacja Gospodarstw Rolnych) naprawdę dużo przeinwestowało. Małe załamanie na rynku i mamy pogrom. Ten z wiedzą osiąga 10.000 kg mleka od krówki w 305 dni; ten bez wiedzy około 5.000, Koszty nie wiele się różniące, Nawet to pokazuje jak wielka jest przepaść między rolnikami dobrymi, a słabymi (którzy jednak produkują na rynek). Wsi potrzebna jest zmiana mentalnościowa, która niestety będzie zbierała krwawe żniwo. Kto nie zoptymalizuje kosztów ten jest martwy – normalne prawa rynku. Nie inwestują dziś ludzie, których już rolnikami nazwać nie można. Dopłaty OBSZAROWE i KRUS stały się narzędziem SOCJALNYM, które stoi na przeszkodzie powiększania gospodarstw. Najważniejszym czynnikiem blokującym rozwój jest właśnie brak ziemi, bo z jednej strony dopłaty do powierzchni z drugiej chęć płacenia tańszego ubezpieczenia i setki tysięcy osób trzyma ziemię, która się marnuje. Brak jest motywacji do jej sprzedaży, ceny są kosmiczne (w moim regionie około 50.000 za hektar) i to rządzący utrzymują niekorzystny status quo, bo o tych którzy chcą ciężko i uczciwie pracować w tym kraju nikt się nie martwi. Niech kułacy się duszą, lepiej pijaczkom na wsi rozdać zapomogę.

  P.S.
  jako student, chłopak ze wsi, pierwsze co mi się rzuciło w oczy w mieście to tragiczny stan pijaczków w miastach. Ich mózgi są zwyczajnie powypalane od świństw, które piją. Szybko jednak odpowiedziałem sobie na pytanie dlaczego tak jest. Większość pasożytów wiejskich jest znacznie lepszej sytuacji niż z miasta. Mając kilka hektarów biorą dopłaty, oddają ją w dzierżawę za drugie tyle. Kupczenie głosów w wyborach lokalnych też się im opłaca, bo mają znacznie lepszą pomoc socjalną… Więcej pieniędzy – oddalona groźba filtrowania denaturatu przez bułkę…
  Proszę, więc bardzo o niepisanie takich tekstów. Polska wieś wymaga rewolucji, którą można niestety wprowadzić tylko brutalnymi zasadami wolnego rynku. Ale niestety są to zmiany nieuniknione… Naprawdę namawiam do chwili refleksji…

  Pozdrawiam
  GrubyMiś

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.