Jak system bankowy runie …

W mainstreamowych mediach zaczynają się pojawiać rozważania co się stanie jak system bankowy upadnie.
W Dziennik Gazeta Prawna Krzysztof Rybiński przedstawił krótki artykulik. Autor w sposób prosty opisał jak to wszystko wygląda m.in. wspomniał o tym, że Bankowy Fundusz Gwarancyjny nie ma pieniędzy. Pisze o konkretnych zagrożeniach i czego nie należy robić aby uniknąć konsekwencji upadku system.
Nie pisze natomiast co należy zrobić aby uchronić swoje oszczędności /aktywa. Pewnie z dwóch powodów:
1. Postawienie trudnego pytania bez odpowiedzi spowoduje przynajmniej u części czytelników chęć dowiedzenia się co robić.
2. Dałoby to oponentom doskonały argument w dyskusji pomijającej główny temat czyli upadek systemu. Już widzę te riposty „Kiedyś namawiał na fundusz Eurogeddon teraz namawia na … ”

Krótki fragmencik.

… A zatem co się wydarzy, jeżeli system runie? Na małą skalę ćwiczyliśmy ten scenariusz podczas upadku banku Lehman Brothers. Okazało się, że jedna mała kostka domina stojąca w dużym tłoku innych kostek jest w stanie wywrócić cały system. Wtedy Rezerwa Federalna przytrzymała inne kostki palcem, udzielając im błyskawicznie kredytów, praktycznie nieoprocentowanych. Jednak jeżeli kryzys przewróci naraz wiele banków i mimo pożyczek banków centralnych przestraszeni ludzie zaczną masowo wypłacać pieniądze, to nawet nacjonalizacja banków może nie wystarczyć, by powstrzymać krach systemu. Bo ludzie jeszcze nie rozumieją, że w bankach ich pieniędzy nie ma, że zostały one wielokrotnie wypłacone w postaci nowych kredytów. Jeszcze nie rozumieją, że gwarancje depozytów są fikcyjne, bo fundusze gwarancyjne nie mają pieniędzy i w przypadku systemowego krachu rządy będą musiały znacjonalizować banki i powszechnie wprowadzić rozwiązanie cypryjskie, ale zastosowane do wszystkich depozytów, nie tylko tych powyżej 100 tys. euro.

Jak się zabezpieczyć przed takim scenariuszem? …

Całość tutaj

Jedna myśl w temacie “Jak system bankowy runie …

  1. mKo 23 kwietnia 2013 / 20:06

    Jak runie to nik Ci tego nie powie.

    Ja sie raczej zastanawiam czy przypadeczkiem władziuchna nie zrobi nam wakacji bankowych w ten długi weekend. Pamietasz Cypr? Tez był długi weekend a jedynym długim weekendem w całej ue jest wlasnie 1 maja.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.