Czego nie wiesz o WOŚP – cz.2

Niespełna rok temu opisałem stan finansów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
To co się działo w fundacji w latach 2008-2011 moim zdaniem można uznać co najmniej za niepokojące. Sprawozdanie finansowe za 2012 jest równie ciekawe.

Przejdźmy do faktów:
– Fundacja w 2012r zebrała ponad 65 mln zł + 3,2 mln uzyskała z przychodów finansowych,
Na cele statutowe fundacja wydała tylko 39,1 mln (czyli zaopatrzenie placówek medycznych i pomoc medyczna, Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków, Program Infant Flow, Program „Ratujemy i Uczymy Ratować”),
– Co wynika z dwóch powyższych pozycji? To że z każdych 10 zł które przekazałeś na WOŚP 4 zł trafiały gdzieś indziej niż na dzieci. A gdzie podziały się 29 mln zł? A tutaj:
– fundacja wydała 8 mln na „działalność propagatorską, informacyjną i pożytku publicznego” – w tej pozycji najprawdopodobniej uwzględniono organizację przystanku Woodstock, a także tzw wielkiego finału. Fundacja określa tą pozycję jako wydatek na cel statutowy ale moim zdaniem takie określenie jest żartem z darczyńców.
– WOŚP w 2012r zwiększył ilość posiadanej gotówki o 15 mln zł czyli o 44%. Na koniec roku na kontach fundacji znajdowało się 50 mln zł.
– koszty administracyjne wyniosły 4,1 mln zł,

I jeszcze dwie ciekawe pozycje:
– Na koniec 2012 roku aktywa WOŚP wynosiły ponad 72 mln i powiększyły się w ciągu roku o 17 mln.
– Na koniec 2011 roku fundacja wykazała 18 tys zł zysku natomiast na koniec 2012 zysk wyniósł 17 mln. Nie znam statusu fundacji. Ciekawe na co fundacja wyda takie pieniądze. Może dofinansuje swoją spółkę Złoty Melon 🙂

A jak na pytania o finanse WOŚP odpowiada Jurek Owsiak?
A tak

Życzę miłego finansowania fundacji Jurka.

Reklamy

14 myśli w temacie “Czego nie wiesz o WOŚP – cz.2

 1. KB 1 stycznia 2014 / 19:09

  Dlaczego usunąłeś wpis o feministkach? Mam go w Feedly, ale nie widzę go już na blogu (błąd numer 404).

 2. Huzarus 2 stycznia 2014 / 09:31

  Wpis jest w trakcie przygotowania i na pewno się ukaże

 3. dolly 2 stycznia 2014 / 11:52

  Tu przynajmniej masz dostęp do dokumentacji finansów fundacji więc możesz sobie spekulować na temat tego co zrobią z pieniędzmi, a konia z rzędem temu kto rozliczy rozmaite Caritasy i ich spółki-córki. Nie ma o czym mówić bo żadnych dokumentów nie można od nich wydębić, niektóre ujawnione inwestycje są zaś cokolwiek podejrzane.

  • Huzarus 2 stycznia 2014 / 12:42

   Na temat przyjacielu. Rozmawiajmy o WOŚP a nie o jakiś Caritasach czy innych Lux Veritatisach.

   • dolly 2 stycznia 2014 / 13:05

    No nie bardzo mam co w temacie napisać, bo co można napisać o powiększeniu majątku fundacji? W raporcie wykazali zwiększenie majątku więc chyba trzeba zaczekać na kolejny raport żeby ustalić co się z tym stało. Bez tego to spekulacje a nie śledztwo. Nie wydaje mi się podejrzane to ze pieniądze nie wydane na cele statutowe weszły w majątek – a gdzie miały się niby podziać? Być może nie było możliwe wydanie wszystkich pieniędzy bo proces ich wydawania wymaga spełnienia jakichś warunków i procedur?

 4. luk 12 stycznia 2014 / 13:10

  No i to ma być porządny artykuł. Skoro piszesz „w tej pozycji najprawdopodobniej uwzględniono organizację przystanku Woodstock, a także tzw wielkiego finału.” Chodzi mi zwłaszcza o wyraz najprawdopodobniej, jeżeli nie posiadasz żadnej wiedzy na poparcie swoich tez jest to tylko mącenie ludziom w głowach. Tak samo krytykowanie kolegi za post o caritasach itd. Tam jak słusznie zauważył że nie masz wglądu w ich papiery więc wszystko jest cud malina jak dla Ciebie. W niektórych fundacjach koszty administracyjne i promocyjne pochłaniają powyżej 30 proc. wszystkich wydatków. A sprawdziłeś ile WOŚP przeznacza? Szczerze wątpię.

  • Huzarus 12 stycznia 2014 / 13:55

   Napisałem najprawdopodobniej gdyż w latach wcześniejszych WOŚP właśnie w tej pozycji wykazywał koszty finału i Woodstock. Zakładam więc, że tak samo jest w latach 2009-2012. Koszty finału i Woodstock to ładnych kilka mln które WOŚP określa jako środki wydane na cele statutowe. Moim zdaniem jest to manipulacja ze strony WOŚP.
   Jeśli chodzi o stosunek kwoty wydanej na cele statutowe do kwoty zebranej to piszę o tym tutaj

 5. Obibok na własny koszt 20 marca 2014 / 13:43

  Link do mojego katalogu na dysku Google ze sprawozdaniami WOSP za lata 2001 – 2012:

  https://drive.google.com/folderview?id=0B1qIN4jnCmTzNmhtZHg0aUNUb1k&usp=sharing

  Tak wygląda rozliczenie 12 finałów za lata 2001 – 2012:

  https://drive.google.com/file/d/0B1qIN4jnCmTzMTQtUVVEQmxzQWc/edit?usp=sharing

  Sprawozdania z wcześniejszych lat zostały przez Owsiaka usunięte, tak by @Matka Kurka nie miał możliwości ich wykorzystania do swojej obrony w procesie karnym z powództwa Owsiaka.
  Tymczasem ja jak ten chomik je u siebie zachomikowałem, jak to czyni porządny buchalter, księgowy i specjalista od podatków, gdy kilka lat wstecz pisałem o wałkach jakie dochodziły po tamten dzień w WOŚP, tak by posiadać je na ewentualną swoją obronę i jak widać się przydały lecz dla @Matki Kurki.

  Pozdrawiam.

  • Obywatel 31 marca 2015 / 23:40

   Brawo Huzarus! Popieram ujawnianie prawdy o Owsiaku, Wojewodzkim, Walesie, Kuroniu, Michniku, Mazowieckim, Balcerowiczu, Pawlaku, Tusku, Gieremku i innych dzialaczach (czyli w pelni sterowalnych cwierc analfabetach-naturszczykach) wylansowanych przez sluzby PRLu na pseudo idoli dla bezmozgowych mas.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.