Czechy – Czechosłowacja

Polecam najnowsza książkę Gabriela Maciejewskiego „Niedźwiedź i róża czyli tajna historia Czech”. Sądzę, że Czechy są jednym z pierwszych rozwiniętych państw, które zostało skolonizowane. Odbyło się to nie kilkanaście lat temu, kiedy to Czech „wstąpiły” do Wspólnoty Europejskiej wróciły pod protektorat Niemiecki ale setki lat temu.

Zawsze budził we mnie zdziwienie Układ monachijski podczas którego Wielka Brytania, Francja Niemcy i Włochy zdecydowały że część terytorium Czechosłowacji zostanie przekazana/zajęta przez Niemcy. Biorąc pod uwagę stan przygotowania Czechosłowacji na wojnę czyli wybudowanie przez nich 10000 schronów sytuacja wydawała mi się nadzwyczaj dziwna. Dziwiło mnie jak to Chamberlain decyduje o Czechosłowacji bez jej udziału. Sytuacja przestaje być dziwna, jeśli przyjmiemy, że Czechosłowacja była terytorium zależnym od Brytyjczyków.

Znany wszystkim film z odtrąbienia sukcesu przez Chamberlaina.

Jedna myśl w temacie “Czechy – Czechosłowacja

  1. piotr wójtowicz 3 marca 2015 / 09:30

    według książki fortyfikacje europy proces fortyfikacji czech miał się zakończyć po 1940 daty nie pamiętam, czyli w 1938 zabrakło im paru lat żeby móc myśleć o obronie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.