Agentem GRU jest się do końca życia

Źródło: Rzeczpospolita: Agentem GRU jest się do końca życia
03.10.2006

GOŚĆ „RZECZPOSPOLITEJ”
Wiktor Suworow

Nie ma byłych oficerów czy agentów wywiadu. To tak jak wstąpić do mafii. Wyjść się już nie uda

Wiktor Suworow
(c) ANDRZEJ WIKTOR

Rz: Wielu czynnych oficerów polskich WSI było szkolonych w GRU – organizacji jeszcze bardziej tajemniczej niż KGB…

Wiktor Suworow: GRU utworzono w 1918 r. do prowadzenia operacji wywiadowczych poza granicami kraju. Istnieje pod obecną nazwą Gławnoje Razwiedywatielnoje Uprawlenije (Główny Zarząd Wywiadu) – od 1942 r. Obecnie w jego skład wchodzi 18 specjalistycznych wydziałów. Był to wywiad wojskowy, natomiast KGB (Komitet Bezpieczeństwa Państwowego, którego następcą jest dzisiejsza Federalna Służba Bezpieczeństwa – „Rz”) można określić jako tajną policję, która zajmowała się ochroną reżimu przed wrogami wewnętrznymi. Nawet jeśli KGB prowadził operacje poza granicami kraju, to i tak jego głównym przeciwnikiem byli wrogowie wewnętrzni. Najprostsze porównanie wyglądałoby tak: KGB to był sowiecki odpowiednik gestapo, a GRU – Abwehry.

GRU szkoliło również oficerów z innych krajów socjalistycznych. Czy spotykał się pan z nimi i ilu ich było?

Oficerów GRU przygotowywała do służby Akademia Armii Radzieckiej. W rzeczywistości była to Akademia Wojskowo-Dyplomatyczna. Ani pierwsza, ani druga nazwa nie odpowiadała istocie rzeczy. To był zwyczajny kamuflaż.

Tak naprawdę była to szkoła wywiadu. Za moich czasów miała ona cztery wydziały. Trzy były dla oficerów radzieckich. Pierwszy, który ja ukończyłem, przygotowywał do służby funkcjonariuszy wywiadu, którzy mieli pracować pod przykryciem organizacji cywilnych – w dyplomacji, Aerofłocie, przedstawicielstwach handlowych. Wydział II szkolił tych, którzy pracowali w ataszatach wojskowych, a trzeci – oficerów radzieckich, którzy prowadzili operacje wewnątrz ZSRR, a także wewnątrz bloku komunistycznego – w PRL, NRD itd. Wreszcie, na wydziale IV szkolono do służby oficerów z innych państw Układu Warszawskiego. Byliśmy od nich ściśle oddzieleni. Zresztą nie tylko od nich. Ucząc się na wydziale I, nie mogłem się kontaktować ze słuchaczami wydziału II i III, a co dopiero mówić o IV.

GRU i służby wywiadu z innych krajów socjalistycznych prowadziły wspólne akcje…

Oczywiście. Wszystkie radzieckie plany wojskowe były ściśle związane z Układem Warszawskim. Głównodowodzący wojskami UW był jednocześnie wiceministrem obrony ZSRR. Struktura przypominała organizację Kominternu. Teoretycznie tworzyły go niezależne partie komunistyczne różnych krajów, a faktycznie wszystkim kierował Stalin.

W UW było podobnie, a nawet gorzej, bo niczego nie udawano… Wszystkie sztaby generalne państw sojuszniczych były wprost podporządkowane radzieckiemu wiceministrowi obrony, a także sztabowi generalnemu Armii Radzieckiej. To samo było z ich wywiadem wojskowym. Znajdował się pod pełną kontrolą GRU.

Wynika z tego, że polscy oficerowie też byli mu podporządkowani.

Oczywiście. Weźmy polski wywiad wojskowy. Oficjalnie był częścią Sztabu Generalnego polskiej armii, ale był on w całości kontrolowany przez Moskwę. Dowództwo sowieckie dążyło jedynie do tego, by utrzymać konkurencję między służbami wywiadowczymi poszczególnych krajów, aby w ten sposób zapewnić sobie informacje z różnych źródeł. Formalnie więc każda z tych struktur działała niezależnie od siebie, ale wszystkie nici i tak prowadziły do Moskwy. Tu znajdowało się rzeczywiste centrum dowodzenia wszystkimi tymi służbami.

Było możliwe, aby zachowały one choć częściową niezależność od Moskwy?

Nie było żadnej takiej możliwości. Związek Radziecki decydował nawet o tym, kto będzie ministrem obrony czy też szefem sztabu generalnego danego kraju i bez jego akceptacji tego rodzaju nominacje były po prostu niemożliwe.

Mówi się, że kto raz został oficerem czy funkcjonariuszem służb specjalnych, nigdy się już z nimi nie rozstanie. Jak bardzo ci, którzy byli szkoleni przez GRU, mogą pozostawać związani z rosyjskim wywiadem?

Odpowiem słowami prezydenta Putina. Kiedyś, gdy już został gospodarzem Kremla, zapytano go, czy jest byłym czekistą. Odpowiedział: byli czekiści nie istnieją. Podobnie jest z oficerami GRU. Nie ma byłych oficerów czy agentów wywiadu. To tak jak wstąpić do mafii. Wyjść się już nie uda. Z drugiej strony, nie chciałbym uogólniać, że wszyscy polscy oficerowie, którzy przeszli szkolenie w GRU, to rosyjscy agenci. Myślę jednak, że ludzie, którzy pracowali w ścisłym kontakcie z radzieckimi służbami specjalnymi, w tym z GRU, powinni poszukać dla siebie pracy poza strukturami związanymi z bezpieczeństwem państwa.

rozmawiał Sławomir Popowski

Reklama

55 myśli w temacie “Agentem GRU jest się do końca życia

 1. WojciechM 25 kwietnia 2007 / 16:03

  Tak jak wyjątkowo podziwiam Pana Wiktora Suworowa, tak samo nie zgadzam się z Jego opinią na temat „oczyszczenia” polskich służb specjalnych.
  Najgorzej, że teraz nikt nie będzie chciał współpracować z nowymi służbami..

  • Edi 20 kwietnia 2010 / 11:45

   Pan Wiktor też będzie agentem do końca życia. Myślę, że to co robią wspólnie Kreml i Suworow to majstersztyk rosyjskiego wywiadu. Oficjalnie oskarża Rosję, a nieoficjalnie dla niej służy,

   • xcxca 18 lutego 2011 / 00:08

    Ciekawe jak? Owszem Rosjanie byli i sa najlepsi w dezinformacji. Ale Suworow pisze o czasach, ktorych juz nie ma. Ot takie wspomnienia bylego agenta. Zwiazek Radziecki juz nie istnieje. FSB zajmuje sie nieco innymi dzialaniami niz KGB, a GRU tez jest w postaci szczatkowej dawnego wywiadu. Nie zapominajcie, ze Rosjanie(a konkretniej dawny CCCP) sa juz nikim, a ich kraj trzyma sie tylko dlatego, ze maja surowce i chec robienia byznesow. Co najwyzej sprobuja ukrasc jakas technologie, czy ochronic lewy interes jakiegos notabla.

  • Popo3 29 lipca 2010 / 22:25

   Szef GRU Kalinin mawiał:
   „JEŚLI SĄ WIĘCEJ NIŻ DWA ZBIEGI OKOLICZNOŚCI TO NIGDY NIE SĄ ONE
   ZBIEGIEM PRZYPADKU”
   Zgadzam się z tym bo wywiadzie amerykańskim funkcjonowało podobne powiedzonko.
   Należało by zadać pytanie ile było tych zbiegów okoliczności przy tragicznej śmierci Pana Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

   Ja tu widzę co najmniej 5 zbiegów okoliczności.

   Zniszczyć samolot z Prezydentem RP nad Smoleńskiem, i żadnych konsekwencji – tylko mordercy jak zwykle przy żłobie – to tchnie poważnym ZSRR za czasów samego wielkiego oprawcy Stalina.
   Jedynie Gruzja ten mały kraj od razu wiedziała co się kroi.

   Chyba rzeczywiście połowa Polski to nieudacznicy, którym można wszystko wcisnąć. Choć wybory były pięknie sfałszowane zupełnie jak po drugiej wojnie światowej. Sam wynik jest tak naciągnięty – bo jak ktoś wie coś o prawdopodobieństwie to się za głowę łapie. To jak w totka 6 skreślić – grając raz na 4 lata.

   Panie Suworow niech Pan powie kiedy za to Putina coś spotka???
   Czy Rosja za to odpowie???
   Czy jeszcze, kiedykolwiek można liczyć na sprawiedliwość choć dla tych naszych mułów Eurokomunistów???

   Jedynie Lech Kaczyński chciał odtajnić archiwa – reszcie jakoś niespiesznie było do tego:-))))

   Pozostaje chyba tylko WIARA, WALKA I MODLITWA – a tego w naszym narodzie nigdy nie brakowało!!!

   • kawiec 27 lutego 2021 / 21:38

    samolot się wyjebał bo była katastrofa lotnicza a nie zamach. Był zamach na głupotę Polaków w wykonaniu Maciory i cioty żoliborskiej czyli obszczanego starego dziada Kaczyńskiego,

  • Weteran 2 czerwca 2014 / 20:13

   Agenci pracują dla kasy i zależy kto ile da ten ich ma. Ale mi się zarymowało.

 2. Emeryt 4 Maj 2007 / 21:53

  Panie Wiktorze Suworowan może nie mam racji, ale jest mi strasznie wstyd za Polske która niszczy dorobek naszych ojców. nasi ojcowie i dziadki walczyli i przelewali krew aby Polska miała wolny kraj, wiem że ZSRR nie dał nam wolności, ale dużo nas nauczyła przynależność do ZSRR
  Tak się zastanawiam poco nam było rozbijać Związek Socialistycznych Republik Radziecki, a po kilku latach znowu Polska znalazła się pod butem Uni Europejskiej, wydaje mi się że władze które w tym kraju sprawują władze doprowadzą Polske do upadku, Strasznie mnie boli to że Unia Europejska wymaga od narodu Polskiego, aby obywatele swoje żłotówki oddali do muzeum, a zaczeli handlować euro, a ZSRR był jaki był ale był najlepszy, jak bym mógł cofnąć czas to bym z wielką ochotą cofną
  jak pan myśli czy mam racje?.

  • and6412 30 marca 2010 / 23:30

   Drogi Emerycie
   Jako człowiek w wieku 27 lat, żyjący w Polsce i zdecydowanie wiążący z nią resztę swych planów życiowych pragnę wskazać Ci podstawową różnicę pomiędzy ‚zależnością’ Polski od ZSRR a UE. Do UE wstąpiliśmy z własnej nieprzymuszonej woli jaką okazał naród, o to ZSRR nikogo się w Polsce nie pytał ;-). Nie będę kontynuował tutaj tej myśli gdyż wywód o konsekwencjach płynących z tej różnicy byłby bardzo długi a średnio światły człowiek sam potrafi sobie resztę dopowiedzieć.

   Co do oddania złotówki „do muzeum” to widać że nie masz pojęcia o racjonalnych przesłankach takiego kroku i kierujesz się tylko (przepraszam za dosadność) głupim sentymentem do nazwy „Polski złoty”, bo przecież do tego się to sprowadza. Zawodowo zajmuję się handlem międzynarodowym. Pracuje w polskiej firmie produkcyjnej której 99% produkcji sprzedawana jest na eksport. Jak wiemy eksport to jedna z podstaw gospodarki. Jednym z najważniejszych, jezeli nie najważniejszy, problemów polskiego eksportera jest brak jednolitej waluty z innymi krajami UE. Powoduje to niestabilność i potworne trudności w strategicznym planowaniu przyszłości, innymi słowy dramatycznie hamuje rozwój przedsiębiorstwa. Euro w PL jest potrzebne, oczywiści wprowadzone w mądry sposób, bo wszystko się da przeprowadzić źle (Drogi Emerycie, powienienś to wiedzieć jako miłośnik ZSRR, gdzie gospodarka została doprowadzone to kompletnej ruiny, pomimo posiadania wielkiego potencjału na początku XXw).

   PS.
   Trafiłem tutaj gdyż ‚nałogowo’ czytam Suworowa a dziś właśnie robię sobie mały prywatny research ws. likwidacji WSI. Możecie mówić co chcecie ale za rządów PIS kilka spraw naprawdę zostało załatwionych. Który inny rząd może się tym pochwalić. Właśnie przeglądałem ‚raport macierewicza’ i zgrozą przejmuje fakt iż przez tyle lat nikt tego nie rozgonił.

   • 36-latek 13 września 2010 / 20:24

    Szanowny 27-latku, piękny wywód naukowo-ekonomiczny Pan nam wyłożył, tylko jakoś przez tyle lat każdy kraj miał swoją jednostkę monetarną i handel i planowanie było możliwe…

    oto mamy przykłady ‚gospodarek” europejskich które dzięki planowej gospodarce UE właśnie się walą w gruzy (Grecja) a takie jak nasza już nie istnieją praktycznie kopalnie – węgiel z Ukrainy Rosji, huty – sprzedane przez Buzka „Indianom”, stocznie – były, energetyka – STOEN (zaopatrzenie Warszawy) kiedyś był polski, banki – pozostały tylko ich polskie nazwy i
    nasze polskie pieniądze w nich

    Nie żył pan w tym opluwanym przez wielu PRL-u, zna go Pan tylko z książek – proszę wybaczyć w ’89 miał pan 6 lat? Jak wielu ulega Pan wirtualnej/telewizyjnej propagandzie sukcesu…

   • do przodu 30 września 2010 / 20:39

    drogi 27 latku, ja mam jeszcze mniej lat niż ty, tez się bawię ekonomią, i jeśli chodzi o przyjęcie euro to nie uwazam że to jest dobre rozwiązanie, siła Polski leży w jej walucie, a prystąpienie do unii walutowej powinnismy odłożyć i zapomnieć, spójrz na Grecję, Hiszpanię, wspólna waluta z tymi krajami nie wróży nic stałego, unia gospodarcza to jedno, a unia walutowa to drugie; Europa USA nie będzie,
    a co do pisuarów! wiele zrobili?? no chyba że uznamy że psucie to też robota, w takim razie napracowali sie jak mało kto… ich największym osiągnięciem jest bezsensowne rozwiązanie WSI, niedość że narazili kraj na utratę bezpieczeństwa, zniszczyli sieć szpiegowską kompromitując agentów na całym świecie (za co maciarewicz i kaczor powinni stanąc przed Trybunałem Stanu)to w jej miejsce powołali dwie SWW i SKW, które wcześniej działały jako jedna organizacji WSI, co więcej przyjęli na powrót tych skompromitowanych urzędników i agentów, tak więc ich największy sukces kosztował państwo polskie utratę wiarygodności służb wywiadowczych w NATO, kompromitację sieci agenturalnej na całym świecie, oraz bezsensowne przemiany za które zapłacili polscy obywatele, między innymi Pan 27-latku

   • Weteran 29 Maj 2014 / 10:48

    Jestem już emerytem i cieszy mnie że dochowaliśmy się takiego pokolenia młodych ludzi jak Ty jestem z Ciebie dumny tak Trzymaj.

 3. Wilq 30 Maj 2007 / 06:21

  Jaką wartość mają wypowiedzi ze „szczerego serca” oficera GRU?? Litwinienko na przykład nie dostał wyroku śmierci a został „zlikwidowany”. A Pan Suworow z zaoczną szubienicą żyje z GRU tylko czychającym, żeby go ubić. I nie udało się??

  • xcxca 18 lutego 2011 / 00:12

   On tam byl plotka. Zreszta nie ma kontaktow za bardzo i nie opisuje wspolczesnych przekretow szarej eminencji Kremla. To tylko wspomnienia z odleglych czasow…

 4. psc23 24 czerwca 2007 / 21:33

  Bo Wiktor Suworow w odróżnieniu od pana Litwinienki jest niezwykle inteligentnym facetem i nie jest tak łatwo go załatwić. A poza tym pewnie jest bardziej znany i mniej niewygodny

 5. tomczk 13 lipca 2007 / 21:14

  Witam, zgadzam sie z psc23. Pewnie Pan Litwinienko byl bardziej niewygodny gdyz on ujawnial informacje o tym co sluzby specjalne zrobily w Rosji ( wojny Czeczenskie, wrzucenie Putina na stanowisko prezydenta i zmuszenie poprzedniego do dymisji). Natomiast Pan Suworow (R(i)ezun roznie podawane) ujawnil jak dzialaly te sluzby (GRU) ale bez takich informacji (przepraszam brakuje mi slowa). Poza tym Pan Litwinienko bycmoze wiedzial cos wiecej …

  PS Dlaczego pseudonim „Suworow” dziwi mnie to, bo w pewnych wzgledach jest podobny do Żukowa ktory zostal dosc barwnie opisany w ksiazce „Cien Zwyciestwa” ??

 6. Dinth 22 lipca 2007 / 08:00

  Watpie czy Rezun ma jakies specjalne powody do wielbienia GRU po swojej ucieczce.
  Zacytuje go
  ” W toku samej tylko kolektywizacji w Związku Radzieckim zginęło więcej ludzi, niż w czasie pierwszej wojny światowej we wszystkich krajach, które brały w niej udział. Kolektywizacja była drugą wojną światową, wypowiedzianą mojemu narodowi.”
  Przypominam ze Rezun byl Ukraincem, a czytajac jego opisy kolektywizacji (rowniez w innych jego ksiazkach) przechodza ciarki po plecach.

 7. KoWaL 12 października 2007 / 16:38

  Pan Suworow to powinien zginąć za zdradę kraju i ode mnie Śmierć Zdrajcom Narodu Radzieckiego

  • do przodu 30 września 2010 / 20:40

   zgadza, dokładnie tak samo płk kukliński, jego też powiesić za narażenie bezpeiczeństwa państwa polskiego

  • antyk 17 czerwca 2017 / 22:04

   Precz z ruskimi, bo to mongoly przez kilkaset lat pod ich butem. Dlatego sa niewolnikami od zawsze, nie potrafia sie zbuntowac i toleruja wladcow ktorzy ich okradaja i oraz traktuja jak zwiierzeta. W Polsce czy na zachodzie to byloby niemoziwe. ROsja to kraj niewolnikow, od zawsze drzacych ze strachu przed swoimi wladzami.

 8. Huzarus 12 października 2007 / 22:56

  @ Kowal
  Nie ma i nie było czegoś takiego jak „naród radziecki”

 9. Eldarion 23 listopada 2007 / 09:31

  Drogi Emerycie!

  JAk mozesz byc taki nieobiektywny… w wyniku dzialania ZSRR smierc ponioslo wiele milionow ludzi. Skoro nie mial pan pobudek patriotycznych nie odczul pan represji ale wszyscy ktorzy byli patriotami byli przesladowani, wiezieni lub mordowani.
  Wstyd mi za takie wypowiedzi Polakow mogacych zyc w wolnej Rzeczpospolitej

  Wilq!

  Wiktor Suworow ma zaoczny wyrok smierci i ujawnia w swych ksiazkach wszystko, co do tyczy Akwarium, specnazu, armii radzieckiej. w wlk. brytanii nie ma dostepu do tajnych informacji, nie byloby wiec pozytku z niego jak szpiega (wciaz jest pilnowany przez agentow brytyjskich) wiec nie sugeruj, ze mowi neszczerze.

  istnieje cos takiego jak wewnetrzna przemiania.

  Podziwiam Wiktora Suworowa… to wspanialy czlowiek

  • antyk 17 czerwca 2017 / 22:07

   emeryt to nie Polak, to ruskij troll piszacy na polskich forach swoje ruskie brednie.

 10. GreatJ 4 sierpnia 2008 / 13:05

  Parafrazując takie jedno zdanie :
  „Największym sukcesem szatana było to, że ludzie przestali w niego wierzyć”. Myślę sobie że lektura książek W.Suworowa daje realny wizerunek tego co się działo i co trwa do dzisiaj. A wszyscy dookoła którzy tych faktów nie znają twierdzą że jest OK. Jak chociażby wypowiedź tego pana powyżej który twierdzi że za Sawieckowo Sajuza wszystko było super. „A rzeczy nie mają się tak, jak się mają. Tylko jak myślimy że się mają”. Myślę że każda z osób które tutaj piszą że było tak fajnie powinna w pierwszym rzędzie po pięć razy przeczytać każdą z tych książek, a dopiero potem brać się za komentarze.

 11. Albert 18 września 2008 / 13:02

  Panowie ja to bym VChiał byśmy wspomnieli o jednej jedynej rzeczy, takie przypadki ja Litwinienko czy Suworow. Historja już zna. Dla przykładu chciałbym przytoczyć postać Krywickiego który uciekł z Francij gdzie był oficerem NKWD do USA tam opiekowali się nim Agęci CAI. Tak się czuł bezpiecznie że udzielał się publicznie a ludzie na ulicy mówili patrzcie to ten uciekinier z ZSRR. I co w jednym czasie dwa wywiady się o niego upomniały, jak zrozumiał że Rosianie chcą go zabić a Niemcy pojmać i wywieści do Rzeszy by tam przesłuchać zaczooł uciekać. I co pokojówka znalazłą Jego Ciało w Hotelu a FBI nawet nie potrafiła stwierdzić czy to byłz zamach czy samobujstwo.
  Kolejnym uciekinierem był Aleksander Orłow dał nogę z Hiszpani przez francje aż do Kanady i tam zaopiekowali się nim agęci CIA. nigdy nie zginoł pozostał w USA do końca życia z córką i żoną. Kiwał pół roku szefów w NKWD. a na konic wysłał list do stalina ze spisem zbrodni a wiedział o nich nie mało. Stalin się przestraszył i nie wydał rozkazu go zabić ale w 1939 wybuchłą wpojna i parakoksalnie nikt już by się nie przejmował rewelacjami oficera NKWD, a i łatwiej było podważyć takie informacje.
  Panowie sprawa jest prosta.

 12. Jurand 20 października 2008 / 06:57

  @ eldarion
  Eldarion musisz wiedziec, ze w PRL wielu ludziom zylo sie bardzo dobrze
  Ludzoim zwiazanym z komunistycznym rezimem. powiedzmy, ze tych ludzi bylo okolo 12%, a byli oni odgrodzeni od reszty spoleczenstwa jakims niewidzialnym murem. Pogardzali ta reszta, ktora nie byla „zasluzonymi”. Malo tego uwazali, ze IM sie to cale uprzywilejowanie nalezy. Przypuszczam, ze emeryt jest jednym z nich. Dlatego nie ma sensu tlumaczenia TYM ludziom czegos, czefgo nigdy nie zrozumieja. Ot i wszystko.

 13. machete 3 grudnia 2008 / 07:43

  Co do emeryta. Uważam, że ma wiele racji, tylko nie chcecie tego zrozumieć. W porównaniu do Uni Europejskiej, wszystkie inne opcje wydają się lepsze. Za PRL-u było znacznie więcej wolności i tej osobistej i tej gospodarczej, niż mamy dzisiaj. Wtedy nikt nie chciał nam narzucać rubla jako naszej waluty, mieliśmy więcej możliwości samostanowienia niż obecnie. Przykładów jest oczywiście więcej, znacznie więcej. Dzisiejsze społeczeństwo ma WHISKAS zamiast mózgu, o nic już nie walczy bo uważa, że wszystko osiągnęło. Woli żyć zniewolone i mało tego – samo się zniewalać. Byle tylko miało zapewnione podstawowe potrzeby. KONSUMENT, TłUSZCZA. Jak pisał Orwell „My nie zabijamy, my zmieniamy” i dzisiaj bliżej nam do świata z „1984” niż za PRL-u. Nie mówię, że chciałbym powrotu PRL, mówię tylko podobnie jak emeryt, że dzisiejszy kierunek jest jeszcze gorszy. Pozdrwaiam

 14. erilo 4 grudnia 2008 / 14:14

  tak apropos agenturalności Wałęsy:
  1. Z tajnych służb nie ma wyjścia, czyli tzw. emerytury. Najwyżej uśpienie.
  2. Dobry agent jest zawsze chroniony i nigdy tajne służby nie pozwolą go zdemaskować. Vide; lustracja kościoła czyli coś czego nie ma, choć agentura sięgała 40%.
  3. Szczególnie, gdy chodzi o głowę państwa.
  Więc bolek który w 70r wyszedł do robotników jako agent ormowiec żeby ich uspokoić w imieniu władzy, agentem nie jest. Jest za to mędrcem „europy”. Polecam refleksji, co to za europa choćby po tym, co zrobili z Sikorskim – więc, w czym my tkwimy?
  4. Małe czy średnie kraje są wasalami mocarstw, więc tam na stanowiska kierownicze ustawiają swoich agentów: Niemcy – Piłsudskiego, Ruscy – Kwaśniewskiego, żydzi – Jaruzela, a MOssad, CIA i czort wie kto jeszcze – Wałęsę.
  5. Nie jest to koniec świata, bo nawet wasal może sie wyzwolić, bądź przynajmniej dbać dobrze o swoje i swojego narodu interesy. Nawet w cesarstwie rzymskim można się było wyzwolić i kształcić a tego Polacy nie robią. Więc chyba się nigdy nie wyzwolą
  6. Problem w tym, że w odniesieniu do postaci wcześniej podanych rządzących Polską oni też dbają o interesy swego narodu, czyli żydowskiego, a Polacy mają żal, że nie o ich.
  Nie wiem więc, czy jest to żal słuszny.

 15. erilo 4 grudnia 2008 / 14:14

  JAKA JEST POLSKA RACJA STANU?
  Chyba dla każdego podstawowa odpowiedź, to: bezpieczny los każdego Polaka od naturalnego poczęcia do naturalnej śmierci przy zapewnieniu maksymalnego rozwoju psychofizycznego w warunkach naturalnych etnicznie, czyli bezpiecznych granicach państwa polskiego, przy poszanowaniu własnej kultury, języka, bezpieczeństwa socjalnego oraz prawnego i dobrych stosunków międzynarodowych pod patriotycznym przywództwem.
  Czy jest ona obecnie realizowana i jak było z tym w naszej historii?
  Najpełniej realizowana ona była w naszej historii w okresie obecnie najbardziej przez nas znienawidzonym, czyli w 45-leciu powojennym.
  Czy jest koncepcja doprowadzenia do poprawy tego stanu rzeczy lub osiągnięcia optimum w tym zakresie?
  Konfederacja Polska-Turcja-Ukraina-Rosja; tylko niech Rosjanie zniosą liniówkę, wprowadzą progresję podatkową i odsuną oligarchię żydowską z Putinem od władzy, która niszczy ten najbogatszy kraj świata.
  Jak to jest w ujęciu geopolityki?
  Było kilka koncepcji wspólnej Europy, m. in. projekt Calergis,, czy de Gaulle’a „Europa do Atlantyku do Uralu”. Zaraz po wojnie była realizowana chyba najsłuszniejsza idea judeomasońska, która zakładała najpierw osiągnięcie równego poziomu sił UE, RWPG i ZSRR, następnie połączenie RWPG z ZSRR w jeden organizm i w końcu te dwie siły ogólnoeuropejskie w jedną. Wygląda na to, ze zastosowano system przyspieszony [nazwijmy go w uproszczeniu „planem Brzezińskiego”]: rozpad ZSRR i RWPG i później „klockowo” rozrost UE. Jednak w tej chwili staje się on niewydolny, jak niegdyś ZSRR i przeżywa silny kryzys. Zresztą dotyczy to samej centrali sanhedrynu, czyli osi: Waszyngton-Tel Awiw.
  Jaki jest poziom polskiej świadomości?
  Myślę, że musieliśmy dojść do dna zagubienia, czyli wejść do UE i NATO, wyświęcić Wojtyłę, „nauczyć się” amerykańskiej i zachodnioeuropejskiej „przyjaźni”, i zostać pognębionym przez satanizm Watykanu, żeby odkryć czysty obraz polskiej racji stanu.
  Podstawowym krokiem jest więc likwidacja żydowszyzny, czyli kościołów zhierarchizowanych: krk i cerkwi i odrzucenie Biblii, ideologii nienawiści do gojów
  Jak to może zaistnieć w praktyce?
  Zostanie z jednej strony UE a z drugiej Konfederacja Wschodu, czy Unia Europejskoazjatycka. Te dwa silne organizmy nie będą sobie przeszkadzać i mogę koegzystować tak jak USA – Kanada. Nie ma zagrożenia dla obecnej Europy: pracy, czy wiz. Jeśli UE chce niech nadal przyjmuje kolorowych i na ich eksploatacji buduje swoją „potęgę”, jak we Francji, my sobie poradzimy u siebie własnymi siłami.

 16. erilo 4 grudnia 2008 / 14:28

  Dwa poprzednie teksty są tak a propos, dlatego tylko uzupełnię komentarz:
  Zmiany 89 r. upadki CCCP. Muru, i tzw. rewolucje aksamitne to elementy dużego planu, więc i Suworow może byćjego częścią, czyli dalej może być agentem Putina.
  Podobno Litiwnienko może żyć gdzieś szczęsliwie z inną twarzą i nazwiskiem, podobnie jak to było z synami Kuklińskiego. Wcale nie jetem pewien, że była egzekucja na Husajnie, bo raczej wątpliwe, że jeden zbrodniarz i tyran zniszczy innego – traczej z nim współpracuje.
  Przypomnijmy sobie, jak to Czempiński pomgał Usąńcom wydostać się z Iranu, kiedy było jeszcze RWPG. Bo to są układy ponadnarodowe i nawet szef służb specjalnych danego kraju jest agentem innych wywiadów. Zacharski cały czas współpracował z CIA i teraz mieszka w USA, bo to agent wielu wywiadów.
  I tak to pracuje.
  Mimo rządu światowego, pelnej kontroli rozmów telefonicznych itp. ten układ się wali. Sam Greenspan przyznał to publicznie.
  Wpadliśmy 20 lat temu w niezłe szambo i za 4, 5 lat grozi nam całkowity brak ropy.
  Ale to byłe etap nieunikniony, żebyśmy przejrzeli na oczy. Objawy widać, ale w skali mikro.
  Nadzorcy Diabła okupujący Polskę nie rozumieją, że co prawda nie na kolanach ale spolegliwie trzeba udać się do Moskwy i odbudowywać konfederację z nimi odrzucając mity i fantasmagorie rusofobiczne.
  Generalnie upada ta całą cywilizacja oparta na fałszu, kłamstwie i poniżaniu, gdyż zaprzecza ona roli człowieka na Ziemi.
  Ale trzeba rosochę się postarać i edukować się niezależnie od oficjalnej propagandy kretynów, gdyż imperium łupiestwa to poziom imbecyla w porywie kretynizm.
  Zapraszam do szukania faktów i prawdy, wtedy ten proces upadku się przyspieszy.

 17. RALF 10 stycznia 2009 / 22:46

  Jurand & Eldarion & Emeryt

  pierwsi daj Panowie: macie 100% rację co do „Emeryta” – to pewnie jeden z beneficjentów dawnego systemu. Najwyraźniej nie uświadczył upodlenia, jakie narodowi zafundowała władza: kolejek, wiecznego niedoboru towarów w sklepach (nawet tak podstawowych jak papier toaletowy…), ograniczeń w wyjazdach zagranicznych (uwłaczające procedury przyznawania paszportów), skandalicznie niskich pensji (na tle reszty Europy – bo tylko dokonując takich porównań można mówić o realnej ocenie ówczesnej sytuacji – czy była dobra, czy nie; zobaczmy na ile towarów i usług stać nas teraz, gdy wyjeżdzamy za granicę – praktycznie na wszystko, a w latach „wspaniałego PRL” – za pensję można sobie było kupić góra 2 zestawy w zagranicznym McDonaldzie), zacofania kraju w wyniku m.in. odrzucenia pomocy finansowej z planu Marshalla, która postawiła na nogi wiele zrujnowanych wojną krajów (z rozkazu ZSRR pod którego butem byliśmy; teraz „pod butem Unii”, nad czym tak ubolewa emeryt – możemy korzystać z funduszy unijnych), wieloletniego oczekiwania na mieszkania (jak już wwybudowane to fatalnej jakości), beznadziejnego poziomu usług itd. Władza ta (nie wybrana w żadnych wolnych woborach, tylko „ustawiona” przez CCCP – czego też Emeryt zdaje się nie pamiętać) mówiła równocześnie – i wmawia do dziś, że wszystko wówczas obywatele dostawali „za darmo”. Owszem – te upodlenia dostawaliśmy za darmo, a na wszystko inne nasi obywatele zapracowali SAMI, problem tylko w tym, że WŁADZA (= dyktatura ciemniaków) tak dzieliła dochód narodowy, że poziom życia był b. niski, a bezpłatna edukacja i służba zdrowia nie była żadną wielką łaską (skoro ludzie b. mało zarabiali, to musieli bezpłatnie otrzymywać jakieś świadczenia). Jeśli emerytowi tak się podobał podobało za PRL-u – to niech jedzie na Kubę albo do Korei Płn. – i zobaczy jak tam się żyje ludziom w warunkach ukochanego przez niego ustroju. Może śmiało jechać – po paszport nie trzeba już chodzić na posterunek MO!

 18. RALF 10 stycznia 2009 / 22:51

  Mechete

  Unia Europejska nie narzuca nam swojej waluty. To Polska się przymierza do jej przyjęcia (i tak nie wiadomo, czy na nią przejdzie – bo trzeba spełnić szereg warunków) – także coś ci się pomyliło.

  No i Gdzie masz to zniewlenie społeczeństwa? Podaj przykłady. Najważniejsze, że ludzie WRESZCIE mogą świad

 19. RALF 10 stycznia 2009 / 22:56

  Mechete – cd. – po latach – mogą świadomie decydować, czy interesuje ich tylko konsumpcja i beztroska (MAJĄ DO TEGO PRAWO! ZROZUM!), czy też chcą zbawiać świat i ojczyznę. Mnie też martwi fakt, że większość ludzi interesuje kolejny odcinek „M jak Miłość” niż sprawy ogólnonarodowe, ale cóż – na tym polega demokracja. Nie na tym, że władza o wszystkim za nich decyduje.

 20. RALF 10 stycznia 2009 / 22:58

  Erilo

  Kurczę – co brałeś pisząc swój tekst? Zważywszy po treści musiało to być coś naprawdę mocnego (pejotl?)

 21. RALF 11 stycznia 2009 / 21:30

  Erilo

  1. Zacharski mieszka najprawdopodobniej w Szwajcarii (z tymi USA coś Ci się ostro pomyliło).
  2. Ropy starczy nam jeszcze na wiele dziesięcioleci – i jest to wiedza powszecha na całym świecie (skąd wziąłeś te 4-5 lat?)???

 22. logik 23 kwietnia 2009 / 03:20

  DO EMERYTA ! Coś mi się wydaje że twój pomyślunek jest stronniczy i wielkimi dziurami w pamięci. Przypomnij sobie więc ile „twoi idole” wymordowali, wywieźli na Sybir i zgnębili Polaków tylko za to że nimi byli. Po „naszym oswobodzeniu” terror siali ich przydupasy niszcząc myślących, uczciwych ludzi w naszym kraju. Do władzy dostawali się tylko bierni mieni i służalczy , skutkiem czego był zastuj techniczny, brak nowych technologii, zacofane i rozdrobnione rolnictwo. Ponad to ten twój idol-ZSRR grabił masz kraj ze wszystkiego co się dało. Więc za nim coś napiszesz to pomyśj, i zapytaj mądrzejszych!!

 23. erilo 15 Maj 2009 / 19:15

  a tak a propos, to szkoda tu coś pisac, bo tak jak podałem wcześniej piszą tu przeważnie agenic gru, czyli cia, czyli mosadu. a jak ktoś napisze coś od siebie, to znaczy, brał lsd, cy-cóś. bo u nich ruki pa szwam! jeśli coś przekracza konspekt rannej odprawy, znaczy chory. bo jak można przekroczyć poziom IQ 120?
  wg tego co repezentował iluminat bush, czyli 92IQ powyzej tego poziomu nie są w stanie analizować.
  stąd sentencja jak na wstępie.

 24. rezerwista 9 lipca 2009 / 00:18

  I po co te przemiany? Mamy demokrację, rozwarstwienie społeczne, bandytyzm, narkotyki.
  Wolałbym chińską wersję. Wolnośc gospodarcza ale z silnym militarnie państwem.
  Za PRL mieliśmy ponad 500 nowoczesnych (wtedy) mysliwców odrzutowych, ponad 3000 czołgów, kilkanaście okrętow podwodnych, ścigacze rakietowe, ogromny potencjał artylerii samobieżnej,wyrzutnie rakietowe, wojsk desantowych, nawet bron jądrową w formie rakiet dla samolotów, specjalnych pocisków dla wyrzutni rakietowych.
  Teraz nie mamy nic z atomowych odstraszaczy. 3 okręty podwodne, 15 mysliwców odrzutowych i ledwo 30 smigłowców bojowych.
  Zdemolowane, rozkradzione (przez Polaków) magazyny, koszary, jednostki wojskowe i lotniska wojskowe, po wyrzuconych wojskach Rosyjskich i po zliwkiedowanych jednostkach wojskowych LWP.

  • xcxca 18 lutego 2011 / 00:21

   za to mam papier toaletowy, bo nie kazdy mieszka jako general w atomowymm bunkrze…

  • RAFL 18 lutego 2011 / 09:51

   I na co nam była ta potęga militarna? Odpowiem Ci: żeby zaatakować – na rozkaz Moskwy – wskazany przez nich kraj zachodni, albo kraj socjalistyczny „wyłamujący się” (jak Węgry w latach 50. i Czechosłowacja w 60.) z okowów komuny – w ramach tzw. bratniej pomocy. Nieprawdaż? Bo przecież nie służyło to naszej, suwerennej obronności (nikt nam z Zachodu realnie nie zagrażał. Groziła nam za to cały czas „bratnia pomoc” ze Wschodu – na wzór operacji na Węgrzech i w Czechosłowacji – w takim „raju” żyliśmy).
   Poza tym mimo tych myśliwców i czołgów mieliśmy ciągły deficyt towarów (nawet papieru do d..y brakowało!), prawie wszystko było na kartki i stało się ciągle w kolejkach. A jak ktoś chciał zwiedzać świat to musiał żebrać o paszport na MO. To było fajne – Twoim zdaniem?

   Korea Płn. też ma potężną armię. A ludzie jedzą korę z drzew i trawę, taka jest bieda. I to jest OK, uważasz? Tak ma wyglądać idealne Państwo?
   Demokratyczne Państwo jest silne zamożnością i szczęściem swoich obywateli, a nie kupą żelastwa produkowanego pod dyktat innego kraju.

 25. jrasti 10 sierpnia 2009 / 03:02

  @rezerwista

  ta, jak to napisałeś „chińska wersja” raczej nie dała by Ci tego komforu dyskusji na takie tematy w internecie.

 26. teskniacy za Polska 26 sierpnia 2009 / 13:12

  Calego systemu ponadnarodowego nie da sie zniszczyc, obalic. Sam musi ulec rozpadowi. Male trybiki wielkiej maszyny moga probowac sie krecic w inna strone, przeszkadzajac wiekszym. Czy to jedyna bron? .

 27. andy 27 sierpnia 2009 / 09:51

  Czy takie sowieckie kanalie jak “emeryt” czy “rezerwista” mogą uważać się za Polaków. Pewnie ich — cytując „emeryta” — „dziadki” przysane zostały do Polski razem ze stalinowską, sowiecką armią i zaprowadzali kumunistyczne bandyckie porządki razem z bandzirami z PPR!

 28. Krzyżak 16 września 2009 / 12:13

  Raczej nie mam zwyczaju udzielać się w dysputach, gdyż zdecydowanie wolę słuchać niz mówić, nie mniej jednak, jako czytelnik chyba wszystkich książek autorstwa Sworowa, pozwolę sobie wtrącić do dyskusji swoje „trzy grosze”. Nader interesujące są w mojej opinii treści podpisane przez Sz. P. „Emeryta” oraz „Rezerwistę”, choć uczciwie przyznam, że mimo najszczerszych chęci, nie stanę z Panem „Emerytem” do polemiki, wobec faktu, że treść jego wypowiedzi jest moim zdaniem adekwatna do jakości języka którym się posługuje, a przez to (to tylko moje subiektywnbe odczucie) silnie związana z intelektem autora, natomiast chętnie nawiążę do zapisu Sz. P. „Rezerwisty”. Szanowny Panie, chciałbym zwrócić Pana uwagę, iż rozwarstwienie społeczne, narkotyki i bandytyzm, ktore jak najsłuszniej Pan zauważył mamy aktualnie w RP, są zjawiskami które mieliśmy już w PRL i w tej materii akurat niewiele się zmieniło, niewiele, nie znaczy, że nic bo, aktualnie jest nieco więcej, nieco nowoczesniejszych metod walki z tymi zjawiskami- mam tu na mysli bandytyzm i narkotyki, gdyż walka z rozwarstwieniem społecznym to nieporozumienie; jest to zupełnie naturalne, powszechne na całym świecie i w każdym ustroju zjawisko. Co do modelu chińskiego, jak słusznie zauważył „Jrasti” za wypowiedź o treści zbliżonej do Twojego zapisu, wg wszelkiego prawdopodobieństwa, wylądowałbyś w obozie pracy skazany na ciężkie roboty, za podważanie autorytetu i kierunku rozwoju państwa, obranego przez jego kierownictwo. I kończąc już moją wypowiedź, nie sposób nie zgodzić się z danymi dotyczącymi potencjału militarnego PRLu, które byłeś uprzejmy przytoczyć, są to niezaprzeczalne fakty-tak właśnie było, zadam tylko skromne pytanie PO CO nam to? Istotnie, teraz tego nie ma, ale za to mamy między innymi: pełne półki w sklepach, dostępność wszelkich usług i towarów, wolnośc słowa, wolność decydowania o sobie (można np. wyemigrować do Chin),samochód niemal w każdym domu, brak kontroli prywatności przez państwo (czytaj SB)i wiele innych aspektów, które wydają mi się wartościami nieco przewyższającymi „500 myśliwców, 3000 czołgów, kilkanaście okrętów podwodnych…”. Łączę wyrazy szacunku, zapewniając, że to co napisałem nie jest atakiem na Pańską osobę czy poglądy, przedstawiam jedynie swój punkt widzenia.

 29. akson 5 listopada 2009 / 10:38

  zgadzam sie z krzyzakiem 100% -Dodam ze W.Suworow jest moim altualnym gosciem w mojej domowej bibliotece i caly czas robie miejsce na jego ksiazki…
  Co do dyskusji o RP martwi mnie tylko ze nasze sluzby sa strasznie slabe,co w konsekwencji przeklada sie na slabosc naszego panstwa, nieliczenie sie z nami w róznych kwestiach miedzynarodowych -pomijajac ostatnie potraktowanie naszego -dyplomaty R. Sikorskiego przez H.Clinton
  RODACY WIECEJ DUMY – BO MAMY PODSTAWY

  „Polska. Oto znajdujemy się w świecie absurdu. Kraj, w którym co piąty mieszkaniec stracił życie w czasie drugiej wojny światowej, którego 1/5 narodu żyje poza granicami kraju i w którym co 3 mieszkaniec ma 20lat. Kraj, który ma dwa razy więcej studentów niż Francja, a inżynier zarabia tu mniej niż przeciętny robotnik. Kraj, gdzie człowiek wydaje dwa razy więcej niż zarabia, gdzie przeciętna pensja nie przekracza ceny (!) trzech par dobrych butów, gdzie jednocześnie nie ma biedy a obcy kapitał się pcha drzwiami i oknami. Kraj, w którym cena samochodu równa się trzyletnim zarobkom, a mimo to trudno znaleźć miejsce na parkingu. Kraj, w którym rządzą byli socjaliści, w którym święta kościelne są dniami wolnymi od pracy (!) Cudzoziemiec musi zrezygnować tu z jakiejkolwiek logiki, jeśli nie chce stracić gruntu pod nogami. Dziwny kraj, w którym z kelnerem można porozmawiać po angielsku, z kucharzem po francusku, ekspedientem po niemiecku a ministrem lub jakimkolwiek urzędnikiem państwowym tylko za pośrednictwem tłumacza. Polacy..! Jak wy to robicie..?”

 30. krewetki 20 Maj 2010 / 23:07

  w jednym z wywiadow suworow zapytany dlaczego nie dostal czapy stwierdzil, ze jako trup bylby bardziej niewygodny dla gru, poniewaz po takim zabojstwie jego ksiazki stalyby sie bardzo popularne. a to akurat ostatnia rzecz, na ktorej zalezy rosyjskim sluzbom.

 31. Grabic 28 Maj 2010 / 12:02

  Czy są jeszcze jakieś pytania w/s Smoleńska ?

 32. Iwan Bohun 27 października 2010 / 20:09

  Witam forumowiczów,mam nieco ponad 33 lata,jestem zawodowym podoficerem,z książkami pana Rezuna pierwszy raz zetknąłem się w wieku lat 17-stu,od dziecka pasjonuje się historią,która zresztą obecnie studiuję,prze całą swoją szkolna edukację wpajano mi że podły Hitler rozpętał wojnę,a dobry wójek Stalin(Dżugaszwilii)nas wyzwolił,ale słuchałem też opowieści dziadkow-obaj mieszkali w południowo wschodniejPolsce,jeden przed wojną w Samborze,a drugi niedaleko obecnej granicy z Ukrainą,od Nich dowiedziałem się że w 1939 roku żołnierze radzieccy nie zachowywali się jak żołnierze chroniący przed niemcami.Ale w szkole miałem w IV-tej klasie kłopoty gdy opowiedziałem że mordowali wziętych do niewoli Polskich oficerów,że kradli,a sami często przedstawiali obraz nędzy i rozpaczy-w przeciwieństwie do sprzętu jakiego używali.Dziś jestem fanem bronii pancernej,zbieram i kolekcjonuje modele sprzętu z II wojny światowej,zbieram wszelkie dostępne dane na jego temat,teraz wiem jedno-takich czołgów jakie mieli rosjanie w przez całą wojne nie miał żaden kraj i nie miały takiej ich ilosci jaką posiadało ZSRR.Po co taka ilośc?Tylko do napaści,podejdźcie do historii najnowszej jak podszedł pan Rezun-jak analitycy wywiadu,wcześniej poczytajcie o strategii i taktyce wojskowej(polecam historie wojskowości) a szczególnie jak najwięcej dzieł Sun Tzu,wtedy oczy Wam się otworzą,pozdrawiam:)

 33. RAFL 18 lutego 2011 / 09:58

  Brawo!

 34. Jurand 24 czerwca 2011 / 13:10

  Jurand a ja jestem pewien że w naszej ojczyżnie władze sprawują zdrajcy narodu polskiego, żydo – komuna , zaprzedani polityce niemieckiej oraz sowieckiej. Agentura byłej GRU działa lub zdrajcy są uśpieni i czekają na sygnał. Na inaczej myślących mówi się że są psychicznie chorzy i należy ich zbadać lub posłać do wariatkowa jak za komuny. Suworow nie wytrzymał i miał dosyć kłamstw i obłudy.podobnie jak Kukliński i jemu podobni. Patriota. Jestem po stronie ś.p. Lecha Kaczyńskiego i Jego Brata Jarosława.

 35. Monika 15 sierpnia 2011 / 09:29

  Wy się wszyscy nie znacie.

 36. rotwang 9 lipca 2012 / 14:41

  Gadacie o niczym! Wszystkie te opinie prócz jednej są g… warte! Pani Moniko zgadzam się z panią! 🙂

 37. gary 28 lutego 2013 / 13:58

  Co za ćwoki tu pisują o Kukliński !

 38. jabberwocky 21 stycznia 2015 / 12:36

  Od stuleci Polacy mają służalczy stosunek do reszty świata, a przede wszystkim Europy. Wynika to z traumy porozbiorowej. Nasza gościnność zamieniła się w serwilizm i szukamy okazji byle tylko dostać się pod protektorat silniejszego. Zawiedliśmy się na tym już wiele razy, począwszy od Napoleona, a kończąc na zachodnich sojusznikach z czasów II wojny światowej. Dwie okupacje następujące bezpośrednio po sobie pozbawiły nas wolności na pół wieku (1939-1989). Od 25 lat wmawia się narodowi, że jesteśmy wolni. Nic bardziej mylącego. Nasza swoboda sprowadza sie do wyboru nieudolnych przedstawicieli którzy bez żadnego przgotowania sprawują nad nami władzę. Strata co najmniej dwóch pokoleń skutkuje własnie w ten sposób. Teraz rządzacy nami opieraja bezpieczeństwo narodowe i gospodarcze na mglistej nadziei, iż tzw. Zachód ( UE i USA) traktuje nas jako wiarygodnego i równorzędnego partnera. Tak jednak nie jest. Wystarczy się nieco rozejrzeć i wyciągnać wnioski z wypowiedzi naszych polityków, szczególnie polecam te nieoficjalne.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.