Krucjata nad Rospudą, czyli po co chronić żaby

Źródło: Rzeczpospolita: Krucjata nad Rospudą, czyli po co chronić żaby
26.02.2007

Setki krzyży przynieśli do obozowiska ekologów mieszkańcy Augustowa. Chcieli w ten sposób przypomnieć śmiertelne ofiary wypadków drogowych w swoim mieście

Do ekologów protestujących przeciwko budowie obwodnicy przez dolinę Rospudy przyjechało wczoraj pół tysiąca zdeterminowanych augustowian. Nie chcą tysięcy tirów przejeżdżających codziennie przez ich miasto. Wyliczyli, że co 15 sekund przez Augustów przejeżdża samochód. W mieście pod kołami ginie 20 osób rocznie.

– „Darmozjady chronią żaby”, „precz z Zielonymi”, „do domu” – krzyczeli wzburzeni mieszkańcy, trzymając w rękach krzyże i znicze nagrobkowe. Większości ekologów nie było wtedy w obozie, bo spacerowali po dolinie Rospudy.

– To dobrze, że wyszli z obozu. Zetknęliśmy się z nieprawdopodobnym poziomem frustracji i agresji. My z Greenpeace jesteśmy przeszkoleni i odporni na takie emocje, ale jeszcze dochodzę do siebie. Obawialiśmy się, że komuś mogłyby puścić nerwy – tłumaczy rzecznik Greenpeace Jacek Winiarski.

Protestujących od ekologów oddzielał kordon policji. – Nie musieliśmy interweniować – mówi rzecznik podlaskiej policji nadkom. Jacek Dobrzyński.

Zdaniem Jacka Winiarskiego, gdyby nie obecność policji, mogłoby dojść do linczu.

– My żyjemy tu od zawsze i zachowaliśmy tę przyrodę. Niech ekolodzy jadą do domu, a nam pozwolą spokojnie żyć. To oni niszczą teraz nasz las, ale nikt ich bić nie będzie – zapewniali protestujący.

Podlasianie jak Salomon

Ponad połowa (51 proc.) mieszkańców województwa podlaskiego uważa, że wsporze o Rospudę „każda strona ma swoje ważne racje, które należy wziąć pod uwagę”. To wyniki sondażu przeprowadzonego przez GfK na zlecenie „Rzeczpospolitej”, w którym zapytaliśmy mieszkańców Podlasia o to, po czyjej stronie leży racja w sporze o Rospudę. Na drugim miejscu znalazła się odpowiedź, że rację mają ci, którzy popierają obecny plan przebiegu autostrady – 39 proc. Tylko co dziesiąty uważa, że rację mają ekolodzy.

Burmistrz Augustowa Leszek Cieślik ubolewa, że problem doliny Rospudy został upolityczniony i jest wykorzystywany w ogólnopolskich partyjnych debatach. – Jeżeli budowa dróg nie stanie się wspólnym programem wszystkich ugrupowań, to nigdy nie wykorzystamy pieniędzy z UE. Wezmą je inni – mówi.
Projekt czy kreska na mapie

Tymczasem pojawiają się wątpliwości wokół wariantu obwodnicy proponowanego przez ekologów. Jego projektant nie ma uprawnień. Przez trzy miesiące był za to stażystą w firmie, która opracowywała projekty obwodnicy Augustowa. Potwierdza to współautor projektu Robert Chwiałkowski.

– Ja i Jan Jakiel rzeczywiście nie mamy uprawnień i nigdy tego nie ukrywaliśmy. Praca ma trzech autorów i ten trzeci ma wszelkie uprawnienia. Poza tym nie jest projektem budowlanym, tylko propozycją – tłumaczy Chwiałkowski.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad twierdzi, że projekt ekologów to zwykła mapa z narysowaną drogą. Podobny wariant obwodnicy Augustowa był już rozpatrywany.

– To nierealna propozycja. Przecina nie tylko dziesięć wsi, ale również Rospudę i Dowspudę, na dodatek przebiega przez chronione obszary cieniowe – to tereny zgłoszone do sieci Natura2000. Dopóki nie powstanie szczegółowa inwentaryzacja przyrodnicza takiego obszaru, prawo unijne zabrania tam jakichkolwiek prac – tłumaczy rzecznik GDDKiA Andrzej Maciejewski.

Dokumentacja projektu obwodnicy Augustowa kosztowała ok. 4 mln zł. Kilka lat pracowali nad nią specjaliści z kilkunastu branż.

– To stosy dokumentów, które przywieziono do Augustowa 3,5-tonową ciężarówką. Ekolodzy nie wiedzą chyba, o czym mówią – twierdzi burmistrz Augustowa Leszek Cieślik.
ELŻBIETA POŁUDNIK, m.az.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.