Miliony dziewczynek zabite w Indiach

Źródło: Rzeczpospolita: Miliony dziewczynek zabite w Indiach
15.12.2006

10 milionów dziewczynek w ciągu 20 lat zostało zamordowanych przez swoich rodziców. Zbrodni dokonano albo na krótko przed porodem, albo zaraz po.

Informacje te ujawniła minister ds. kobiet i rozwoju dzieci Renuka Chowdhury. – To szokująca liczba. Mamy już do czynienia z narodowym kryzysem – powiedziała w rozmowie z agencją Reuters. Dane te pokrywają się z ogłoszonymi niedawno przez UNICEF statystykami.

Według agendy ONZ, odpowiedzialnej za opiekę nad dziećmi, w Indiach dziennie rodzi się o 7 tysięcy dziewczynek mniej, niż powinno. Po części można to wytłumaczyć dużą liczbą aborcji wykonywanych po badaniu USG, gdy okazuje się, że dziecko jest płci żeńskiej. Nie ma jednak wątpliwości, że wiele dziewczynek jest mordowanych już po urodzeniu.

Renuka Chowdhury podczas wykładu wygłoszonego niedawno na uniwersytecie w Delhi opisywała szokujące metody, jakimi rodzice uśmiercają swoje córki. Na porządku dziennym jest na przykład wstrzykiwanie im w nozdrza mocnego wyciągu z liści tytoniu lub innej śmiercionośnej substancji.

– Gdy dziecko się rodzi i otwiera buzię do pierwszego krzyku, zapycha się ją piaskiem, dopóki dziewczynka się nie udusi i nie umrze – mówiła pani minister zszokowanym słuchaczom. – Rodzice nierzadko wkładają noworodki do glinianych naczyń i żywcem zakopują je pod ziemią. Wieszają dzieci za nogi i czekają, aż umrą – dodała.Według niej najgorsze jest milczenie i społeczne przyzwolenie na te barbarzyńskie praktyki. – Mamy więcej współczucia dla tygrysów! Są ludzie, którzy poświęcają się walce o prawa bezdomnych psów, podczas gdy bezwzględnie mordowane są małe dziewczynki – powiedziała minister.

Podkreśliła, że praktyki te są nie tylko wyjątkowo niemoralne, ale również szkodliwe dla państwa. Wywołana nimi nierównowaga płci kosztuje bowiem budżet około jednego procentu indyjskiego PKB. Poza tym w niektórych regionach po prostu coraz częściej brakuje kobiet. Jak podała agencja Reuters, w stanie Harjana odnotowano przypadek, że czterech braci musiało poślubić jedną dziewczynę.

Wielu Hindusów uważa, że córka może być dla nich tylko niepotrzebnym obciążeniem. Szczególnie że wydanie jej za mąż – zwłaszcza w najbardziej tradycyjnych regionach – może się wiązać z poważnymi wydatkami. Zgodnie z indyjskim obyczajem rodzice panny młodej muszą bowiem przekazać rodzinie jej wybranka duży posag.

W większości rodzin to właśnie mężczyźni pracują i zarabiają na chleb, a więc – co ważne z punktu widzenia rodziców – w przyszłości będą generować większe zyski.

Według statystyk z 2001 roku średnio na 1000 nowo narodzonych chłopców przypadają w Indiach 933 dziewczynki. Jednak już w stanie Pendżab – zaledwie 798. Różnice te zaczęły się pogłębiać w 1991 roku, gdy w Indiach zaczęto robić badania USG.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.